Facebook’un hayatımıza kötü etkileri

0

facebookHemen her yaştan insanın hayatına giren ve günlük yaşamın büyük bir bölümünde ilgiyle takip edilen Facebook’un hayatımıza kötü etkileri olup olmadığı konusunda yapılan araştırmalar sonucunda bu sosyal iletişim ve paylaşım platformunun hayatımıza olduğu kadar kişiliğimize de bazı etkilerinin olduğunu ortaya koyuyor. Kimiler dozunda kullanım ile bu etkileri daha az yaşarken kimilerin aşırı kullanıma bağlı olarak bu etkileri en yüksek seviyede yaşadığını görebiliriz.

Narsist ve güven yoksunu olmak: Facebook sayfalarını sürekli olarak güncelleyen kişilerin büyük bir çoğunluğunun narsist eğilime sahip olduğunu ya da öz güven eksikliği yaşadığını görebilmek mümkün. Sadece ilgi çekme ve sevilme ihtiyacı değil narsist eğilime sahip olan bu kişilerin uzun süreli ve sağlıklı bir ilişki yaşama konusunda sıkıntılara sahip olduğunu görebilmek de mümkün. Bu kişilerin kendine güveninin olmaması da insanlara yaklaşmada sıkıntı çekmesine neden olabiliyor.

Ders notlarında düşmeler: Günlük zamanın büyük bir bölümünde mobil cihazların da kullanımıyla beraber Facebook üzerinde dolaşan kişilerin büyük bir çoğunluğu öğrencilerden oluşuyor. Bu öğrencilerin de ders esnasında ve hatta sınava hazırlanırken bile elinin telefona gidiyor olması sebebi ile dikkatinin daha hızlı dağılmasına bağlı olarak ders notlarında düşmeler yaşanması da kaçınılmaz olacaktır.

Gerçek hayatın daha sıkıcı gelmesi: Sürekli olarak Facebook üzerinde paylaşım yapan, diğerlerinin paylaşımlarını takip eden kişilerin bir süre sonra gerçek yaşamda sohbet etmekten sıkılması ve daha asosyal bir kişi haline gelmesi söz konusu olabiliyor. Bu kişilerin internet olmayan ortamlarda bulunmak istememesi ve bu sebeple çoğunlukla dışarıya çıkmak istememesi de söz konusu olabiliyor. Bu da gerçek yaşamın daha sıkıcı hale gelmesine ve Facebook’tan ayrılmanın çok daha zor olması anlamına gelmektedir.

İş verimliliğinin düşmesi: Sosyal medya bağımlısı olan kişilerin iş esnasında da sürekli olarak Facebook sayfalarını kontrol etme ihtiyacının bulunması sebebi ile işine dikkatini tam olarak verememesi ve verimliliğinin düşmesi söz konusu olabiliyor. İş verimliliği düşen kişinin iş hayatında başarısız olmasına bağlı olarak iş vereni ile ya da müşterileri ile sorun yaşaması da söz konusu olabilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER