Bursa’da görmeniz gereken 9 yer

0

Marmara Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Bursa, yemyeşil doğası, tarihi yerleri, eski çarşıları ve sayısız güzelliğiyle hayran kalacağınız bir yer. Bursa’nın her bir köşesinde farklı güzellikler sizi bekliyor. Eğer bu kış Bursa’ya gitmeyi düşünüyorsanız, sizin için seçtiğimiz bu durakları mutlaka ziyaret edin.bursa_gezilecek_yerler

Bursa gezinizde ulaşımda zorluk yaşamamak için araç kiralamanızı öneririz.

Koza Han

Tarihi dokusu ve huzurlu ortamıyla dikkat çeken Koza Han, Bursa’nın en eski çarşılarından biri. Geniş bir avluya yayılmış olan iki katlı handa, kahve dükkanlarındanipekçilere, ev tekstilinden hediyelik eşyacılara kadar birçok mağaza bulunuyor. İpek kumaş, ev tekstili ürünleri veya hediyelik eşya arıyorsanız uğrayacağınız ilk yer burası olmalı.

Cumalıkızık

Bursa’nın eski bir köyü olan Cumalıkızık, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, ahşap evleriyle sıcak bir atmosfere sahip. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan bu köy, bugüne kadar özenle korunmuş. Cumalıkızık’ın sokaklarında keyifli bir gezintiye çıkıp, sıcakkanlı sakinleriyle hoş sohbetler edebilirsiniz.

Saltanat Kapısı

Osmanlı’nın Bursa’ya adım attığı kapı olarak bilinen Saltanat kapısı, şehrin mistik havasını derinden hissedeceğiniz bir yer. Burada Cuma günleri mehter marşlarıyla coşkulu gösteriler yapılıyor. Ayrıca çeşitli ışık gösterilerine rastlamak da mümkün.  Kentin Tarihi semti Tophane’de bulunan Saltanat Kapısı’nı görmeden Bursa’yı gezdim demeyin.

Ulu Cami

Bursa’nın en önemli yapılarından biri olan Ulu Cami, görkemli mimarisi ve tarih kokan atmosferi ile insanı kendine çeken bir yer. İslam eserleri arasında ayrı bir yeri olan cami, 1396-1399 yılları arasında Osmanlı Devleti ‘nin dördüncü hükümdarı Yıldırım Bayezid tarafından mimar Ali Neccar ‘a yaptırılmış.

İçerisinde bulunan hayranlık uyandırıcı minberi, şadırvanı ve hat eserleri görülmeye değer.

Çekirge

Bursa’nın en eski ve popüler semtlerinden biri olan Çekirge, yeşillikler arasında bahçeli evlerin sıralanmış olduğu renkli sokaklarıyla dikkat çekiyor. Osmanlı döneminde bölgede meydana gelen Çekirge istilası nedeniyle bölgenin bu adı aldığı biliniyor. Bölgeyi ziyaretinizde Armutlu Meydanı’na gidebilir, yemyeşil sokaklarında gezerken huzura doyabilirsiniz. Karagöz ve Hacivat’ın mezarlarının burada olduğunu da belirtelim.

Uludağ

Türkiye’nin gözde kayak merkezlerinden biri olan Uludağ, geniş ve donanımlı kayak pistleri, lüks ve konforlu tesisleriyle öne çıkan bir yer. Kayak severlerin kışın akın ettiği Uludağ’ı Bursalılar genelde piknik ve dağcılık aktiviteleri için tercih ediyor.

Yerli halk yazın piknik, kışın ise kayak için buraya akın ediyor.  Uludağ’da kayak aktivitelerinin dışında teleferiğe binip bölgeyi tepeden seyretmenin keyfine varabilirsiniz.

Tophane

Bursa’nın en eski semti olan Tophane, şehrin en güzel noktalarından birinde yer alıyor. Buraya gitmişken bölgede yer alan Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini görebilirsiniz. Ramazan aylarında top atışları buradan gerçekleşiyor. Bursalılar şehrin dört bir yanına yayılan top sesini duymadan orucunu açmıyor.

Irgandı Köprüsü

Venedik, Floransa ve Bulgaristan’da bir benzeri bulunan bu dört çarşılı köprü, Bursa’nın ilgi çekici yapılarından. Köprünün üzerindeki çeşitli el sanatları dükkanları bulunuyor. Çarşısında keyifli bir alışveriş turu yapabilir, kafelerinde çay ve kahve molası verebilirsiniz.

Zafer Plaza

Şehrin en ünlü alışveriş duraklarından biri olan Zafer Plaza, aynı zamanda yerli halkın buluşma noktasıdır. Yer altında üç binayı birbirine bağladığından yer altı AVM’si de denilebilir. Piramit şeklindeki binasıyla dikkatleri çeken alışveriş merkezinde, çok sayıda ünlü mağaza, restoran ve çeşitli aktivite alanları bulunmaktadır. Bursa gezinizde Zafer’e uğrayıp vitrinleri dolaşarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER