Evde Köpek Besleyenler Nelere Dikkat Etmeli?

0

petza-anasayfaEvde hayvan beslemek isteyenlerin en çok tercih ettiği hayvanlar arasında dostluğu ile iç ısıtan, sahiplerine arkadaşlık eden köpekler de yer alıyor. Bir köpek sahibi olacaksanız kendinize gösterdiğiniz hassasiyeti ona da göstermeli, bakımı konusunda titiz davranmalısınız.

Köpeklerin bakımında en çok dikkat edilmesi gereken konu beslenme konusu. Köpeğinizin yavru ya da yetişkin olması köpek maması seçiminizi etkileyecektir. Yavru bir köpek sahibi olacaksanız, yavru köpekler için üretilen özel mamaları tercih etmelisiniz. Yetişkin köpeğinizin mamasında eklem, sindirim sistemi gelişimi v.s için glucosamine, chondritin, l-carnitin gibi ek takviyelerin olmasına özen gösterin. Mamanızın içeriğinin önemli bir kısmında et olmalı, A, D, B1, Kalsiyum, Demir, Fosfor, İyot, Bakır gibi vitamin ve minarelleri içermeli.

Köpekler kuru ve konserve mamalar ile beslenebilmekte. Paketlerde satılan kuru mamalar hem pratik bir beslenme sağlar hem de içeriğinde köpeğin beslenmesinde faydalı olacak tüm içerikleri içerisinde kapsar. Kuru mamaların köpeklerin ırklarına ve yaşlarına  göre farklı çeşitleri bulunuyor. Bunlar arasında  küçük ve orta ırk yaşlı köpek maması, yetişkin köpek maması, yavru köpek maması, Golden Retriever köpek maması, Cocker özel ırk maması, hassas derili köpekler için mamalar, düşük kalorili diyet köpek mamaları yer alıyor.

Mamaların içerikleri de farklılık gösteriyor. Balıklı, ton balıklı ve somonlu, tavuklu, tavuk ve patatesli,  kuzu etli ve yaban mersinli, kuzu pirinçli, biftekli olmak üzere farklı çeşitlere kuru mamalar bulunmakta. Köpeğinizin yemekten hoşlandığı bir marka ya da ihtiyaç duyulan çeşitli özelliklerde bir kuru mamayı belirleyip o mamayla beslenmesine devam edebilirsiniz.

Köpeğiniz oyun oynamak da isteyecektir. Köpeğinizin oyuncakları, gerçek köpek oyuncakları olmalı. Bu nedenle ona uygun olan oyuncakları petshop mağazalarında inceleyebilir, satın alabilirsiniz. Köpeğinizin kendi oyuncakları olmalı aksi durumda ileride evde yalnız kaldığında günlük eşyaları, ayakkabı ve çocuk oyuncaklarını oyuncak olarak kullanabilir, hoşunuza gitmeyecek zararlarla karşılaşabilirsiniz. Solunum yollarının tıkanmasına neden olabilecek tüylü ve küçük parçalı oyuncaklar kullanmamalısınız.

Köpeğiniz için bir de tasma edinmelisiniz. Köpeğinizin günlük ihtiyaçlarından biri de dışarıda gezdirilme ihtiyacıdır. Hem tuvalet ihtiyacını gidermesi hem de dolaşıp hava alması için köpeğinizi evin dışına çıkartmanız gerekecektir. Köpeğinizi sokakta gezdirirken hem onu kontrol edebilmek hem de etraftakileri rahatsız etme ihtimalinin önüne geçmek için bir köpek tasması kullanmalısınız.  Hem köpeğinizi korumak hem de sokaktaki hareketlerine hakim olabilmek ancak ona takacağınız bir tasma ve o tasmaya bağlayabileceğiniz gezdirme zinciri ile mümkündür. Tasma üzerine sabitleyeceğiniz adres ve telefon bilgileriniz köpeğinizin kaybolma durumlarına karşı bir önlem olabilir.

Köpeğinizin aşılarını yaptırmak, sağlık kontrolleri için ise bir veteriner belirlemeyi ihmal etmeyin.

Köpeğinizin ihtiyaç duyabileceği mama ve tasma çeşitleri, taşıma çantası, sağlık ürünleri, aksesuarları ve diğer ihtiyaçları için  pet shop istanbul online mağazası petza.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER