Erkeklerin kabusu kıl dönmesi nedir? Nasıl tedavi edilir?

0

kil-donmesi
Pilonidal kist olarak adlandırılan kıl dönmesi,
 kılların cildin deri  altında yuvalanması sonucu oluşturdukları iltihabi bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kuyruk sokumunda görülmekle beraber bacaklar ile dış genital organlar ve kasıklarda da oluşabilmektedir.

Kıl dönmesinde apse şeklinde illtihabi rahatsızlıklara yol açan bir takım enfeksiyonlardır. Kıl dönmesine enfeksiyonun eşlik ettiği durumlar deride sivilce benzere oluşumlar, kızarıklık, şişlik olarak kendini gösterir. Hastalığın ciddi boyutlarında yüksek ateş de kıl dönmesine eşlik etmektedir.

Kıl dönmesinin dereceleri nelerdir? Kıl dönmesi üç derecede görülebilmektedir.
1. derecede görülen kıl dönmesi basit bir rahatsızlıktır ve basit yöntemlerle tedavisi mümkündür. Tedavi edilmediği taktirde ilerlemesi mümkün olduğundan biran evvel tedavisi yapılmalıdır.
2. tip kıl dönmesinde hastanın rahatsızlıkları biraz daha fazladır. Hasta ağrı ve acı hissedebilmekte ayrıca bölgede akıntılar oluşmaktadır. Deri altına basit bir müdahale ile tedavi  edilen 2. tp kıl dönmeleri, 3. tip kıl dönmelerine dönüşebilmektedir.
3. tip kıl dönmesinde ileri bir hastalık durumu sçz konusudur ve kesin tedavisi ameliyattır. 3. derece kıl dönmesinde hastalık sürecinde dayanılması güç ağrılara ateş de eşlik etmektedir.

Kıl dönmesinin sebepleri nelerdir? Kıl dönmesine neden olan etkenlerin başında kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmemesi yatmaktadır. Özellikle vajinal bölgenin kuru bırakılması, traş ya da ağda uygulamalarının özenle yapılması, bedenin kapalı bölgelerinin ve kuyruk sokumunun temizliğine dikkat edilmesi  kıl dönmesi riskini azaltmaktadır. Kıl dönmesine sebep olan etken, bedende dökülen kılların deriye nüfus etmesi olduğundan çok dar kıyafetler, gün içinde sürekli benzer bir pozisyonda oturma kıl dönmesine davetiye çıkartmaktadır. Özellikle yazın bol ve pamuk kıyafetler giyilmelidir.

Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir? Kuyruk sokumu kıl dönmesinin en etkili tedavisi 20 dakika ile 1 saatlik bir zaman diliminde gerçekleştirilen ameliyattır. Basit bir kıl dönmesinde, kızaran ve şişen bölgeye  müdahale edilmemeli, bölge sıkılmamalıdır. Basit kıl dönmeleri, uzmanlar tarafından basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER