Erkeklerin çok horlamasının nedenleri

0

Horlamak, birçok kişi için rahatsızlık veren bir problemdir. Özellikle horlayan kişinin yanındaki kişiler için büyük bir sorundur.

horlamak

Horlamak doğal bir uyku tepkisidir, çeşitli sebepleri vardır ancak bazı durumlarda horlama hastalık belirtisidir.

Horlama fizyolojik açıdan, uyku halindeyken ağızdan gelen havanın damak ve ses telleriyle buluştuğu anda çıkan genellikle rahatsız edici kaba bir sestir. Kadın – erkek ayrımı yapmayan horlama ekseriyetle erkeklerde görüldüğü için erkeklerle birlikte anılan bir sorundur. Horlamanın erkeklerde daha çok görülmesinin sebepleri şöyledir;

Yağ ve Kas Oranı

Erkeklerde kadınlara nazaran daha fazla yağlanma ve kas olduğundan özellikle boyun ve karın çevresinde olmasından ötürü erkekler fiziksel olarak horlamaya daha meyillidir.

Fazla Kilolar

Basit horlamaların nedenleri arasında fazla kilolar görülüyor. Aşırı kilolu kişilerde uyku pozisyonları kısıtlı olduğundan nefes alış verişlerine de bağlı olarak horlama meydana gelir. Fazla kilolardan kurtularak horlamayı azaltmak veya tamamen kesmek mümkündür.

Burun Kemiği Etkisi

Burun yapısından ötürü birçok kişi günlük hayatta dahi nefes zorluğu yaşarken uyku anında nefes alıp vermek daha zor ve zahmetli olduğundan horlamayı tetikler. Burun kemiği veya burunda et parçası olması horlamaların en temel sebebidir.  

Fizyolojik Özellikler

Fizyolojik özellikler horlamaya zemin oluşturan etkenlerdir. Kısa boy, kısa boyun ve kilo problemi olan erkeklerde kadınlara oranla horlama çok daha yüksek seviyelerdedir. Horlamaya sebep olan bir diğer fizyolojik özellik ise çene ve burun yapısıdır.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi genellikle horlamaya ek olarak görülür fakat bazı durumlarda uyku apnesi horlamayı tetikler ve uyku bozukluklarına sebep olur.

Aşırı Alkol Tüketimi

Aşırı alkol tüketimi beyne doğrudan etki eder ve işlevlerini tepki verme süreçlerini yavaşlatır. Alkolün beyin üzerindeki bu etkisi kasların çalışmasını engeller ve dinlenme fonksiyonunun yavaşlamasına sebep olur. Alkolün burun tıkanıklığına da neden olması uyku esnasında horlamayı tetiklemektedir.

Sigaranın Kötü Etkisi

Sigara tüketen kişilerde görülen burun ve boğaz tahribatı kişilerin uyku esnasında horlamasına sebep olur. Alkolün burun ve boğaza direkt olarak etki etmesi horlamayı kolaylaştırır ve rahatsız edici bir boyuta ulaşmasına sebep olur.

Horlamanın sebeplerini öğrenmek, uyku kalitesini artırmak ve doğal bir uyku ritüeline kavuşmak için uzman doktor görüşleri alabilir, gerekli hallerde ilaç kullanabilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER