Erkeklerde 40 yaş sendromu ve başaçıkma yolları

0

Her erkek, yaşamının belirli bir döneminde hayatı sorguladığı, bunaldığı, sıkıldığı, geçmişe takılıp kaldığı, bocaladığı bir dönem yaşar. Bu dönem, ortalama olarak 40’lı yaşlarda baş gösterdiği için erkeklerin en kritik dönemlerinden birisine 40 yaş sendromu denilmektedir. Aslında 40 yaş burada yaklaşık bir değerdir ve bireyin kişilik durumuna, yaşantılarına, belirli bir olgunluk düzeyine göre ileri yetişkinliğin herhangi bir safhasında da yaşanabilir. Sendrom kısa sürebileceği gibi 60’ lı yaşlara dek uzayabilir. Etkileri bireyden bireye değişik olmakla beraber kimi insanlarda travmatik yaşantılarla sonuçlanacak kadar olumsuz izler bırakabilir.

40yas

Nasıldır 40’ lı Yaşlar?
40 yaş bir erkeğin olgunluk düzeyinin yüksek olduğu, artık hayatta gerek iş yaşamı gerekse özel hayatında belirli bir düzeni tutturduğu, toplumumuz için düşünüldüğünde tabiri yerindeyse çoluk çocuğa karıştığı bir zamandır. Kariyer sahibi erkeklerin genellikle kendilerini gösterdikleri, gelişmek için daha üst düzey planlar kurmaya başladıkları, yönetici konumlarını zorladıkları, uzmanlık yıllarıdır. Belirli bir yaşanmışlık, deneyim geride bırakılmıştır ve erkek bu yaşlarda kendini oldukça deneyimli ve hayat karşısında güçlü hissetmektedir.

40 Yaş Sendrom Nedir?
Erkeklerin nasıl bir konumda olursa olsun, duygusal olarak çalkantılı bir döneme girdikleri, hayatı daha derin olarak sorguladıkları, yaşantılarını gözden geçirerek, yaşamlarında değişiklik arayışına girdikleri kritik bir dönemdir. Orta yaş sendromu olarak da bilinmektedir.

40 Yaş Sendromunu tetikleyen sebepler nelerdir?
40’lı yaşlarda erkekler üzerinde ciddi sorunlara yol açan nedenlerden birisi, düzenli bir aile hayatının bulunmamasıdır. Hala evlenememiş erkekler için, çevrelerindeki çoğu insanın okul çağında çocuklarının olduğunu, bireylerin düzenli aile hayatları kendisini buruk hissetmesine yol açabilir. Bunun yanında ‘evlen artık’ baskısına, ‘neden evlenmedin?’ sorusu da eklenmiş ve bu durum erkekte gerilim kaynağı olmaya başlamıştır.

Benzer şekilde bu yaşlarda meydana gelen boşanmalar, ani iş kayıpları erkekleri derinden etkilemektedir. Bu dönemlere denk gelen yakın akraba, ebeveyn hatta belki kardeş kayıpları, bireyin bunalımını arttırmaktadır. Ayrıca hayatta istediğini tam olarak gerçekleştirememiş erkekler bu dönemde yoğun pişmanlıklar yaşayarak, 40 yaş sendromuna kapı aralarlar.

40 Yaş Sendromunun Belirtileri Nelerdir?
40 yaş sendromunun en önemli belirtisi, erkeğin fiziksel algılarında kendini göstermektedir. Erkekler, fiziki bakımdan ‘eyvah yaşlandım’ şeklinde bir düşünceye kapılıp, gizli bir telaş yaşar, gençleşmeye çalışırlar. Bu dönemde erkeklerde yaşlanma karşıtı kozmetiklere ve saç boyatmaya ilgi artar. Ayrıca erkeklerde daha önce olmadığı kadar kilo kontrolüne düşkünlük başlar ve hiç ilgilenmedikleri bir spor dalı ya da hobi ile ilgilenirler. Giyim kuşamlarında belirgin bir değişiklik olabilir.

Bu yaşlarda erkekleri çok radikal kararlar verebilirler. İşlerini değiştirmek isteyebilir, istifayı düşünebilir, aile bütünlüklerine zarar verici davranışlar yapabilir ve bekar erkekler duygusal ilişkilerinde sorumsuzca davranabilir ya da arayışlarını sıklaştırarak, ilişkiden ilişkiye koşabilirler. Hayatlarında değişiklik arama, yaşamlarına yeni bir renk katma isteği beraberinde bir takım hataları getirebileceği için dikkatli davranmalıdırlar.

40yas-2

40 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?
40 yaş sendrom kritik bir dönemdir. Yaşadığınız duygusal çalkalanmaları doğal karşılayarak işe başlayın. İlk olarak yaşlanmaya başladığınız gerçeği ile karşılaşacaksınız. Bu gerçekten kaçmak yerine onunla yüzleşin. Kendinizi gençlik yıllarındaki kadar enerjik hissetmemenizi n normal olduğunu kabullenmeye çalışın. Kırışıklıklarınızla ve saçınızdaki beyazlarla savaşmak yerine onları her bir yaşantınızın gizli olduğu bir değer olarak görün. Sizi çirkinleştirdiğini değil olgunlaştırdığını fark edin.
Bu dönemde geçmişle hesaplaşmaya kalkmayın. Çünkü yenilen siz olursunuz. Her ne yaşamışsanız artık geride kaldığını, size birer hayat tecrübesi olarak geri döndüğünü kendinize söyleyin. Geçmiş defterleri açmak yerine içinde bulunduğunuz zamanda sahip olduğunuz iyi şeylerin tadını çıkartmaya odaklanın.

Eğer sizde 40’lı yaşlarda hala bir evlilik yaşamı ile tanışmamışsanız öncelikle hayatta mutluluğun tek şartının düzenli bir aileye sahip olmaktan geçtiği yönündeki düşüncelerinizi bir kenara atın. Hala bekar olmanın, mutsuz olmanız için bir neden olmayacağını görün. Radikal kararlar almayın. Karar alırken acele etmeyin. Yıkıcı bir tavır takınarak, geri dönüşü zor pişmanlıklara kapı aralamamak için radikal kararlar almayın ve karar vermekte acele etmeyin. Mümkünse kendinizi çok bunalmış hissettiğiniz dönemler, kafanızı dinlemek için küçük bir tatile çıkın.

40 yaş sendromu ile başaçıkmak için en etkili yol bir psikolog yardımı almaktır. Terapi seansları sizi rahatlatacak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak, terapistinizin yönlenrirmesi sorunlarınızın çözüm yollarını aramanızı ve en etkili yolu seçmenizi kolaylaştıracaktır. Uzman desteği almaktan korkmayın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER