Erkek adamın elinden gelen ev işleri

0

 

Erkek adam da isterse ev işi yapar, neden yapmasın? Yalnız yaşayan ve kendine bakan erkekler de var. İster bekar olsun ister evli, her erkeğin elinden gelen ev işleri vardır.  

erkek-50

Peki erkekler hangi ev işlerinde daha yatkındır? Mesela en iyi aşçılar erkeklerden çıkıyor, demek ki yemek yapma işi o kadar da kadına özgü bir durum değil. İsteyince en iyi aşçılar, en iyi şefler erkeklerden çıkıyor.  Salata yapmak, yemek yapılacak sebzeler yıkanırken yardımcı olmak ya da salata için yeşillikleri  yıkamak hatta mutfakta kolay yemekler, kahvaltı hazırlamak isterse bir erkeğin de elinden gelecek işler.

Bulaşık yıkamak da, pek tabi erkeklerin yapabileceği işler arasında sayılabilir. Artık bulaşık yıkamak eskisi gibi zor bir durum değil, hemen hemen her evde bulaşık makinesi var. Bulaşıklar makinede yıkanıyor ancak bulaşıkların kirlerinin akıtılıp makineye dizilmesi ve yıkama işlemi bittikten sonra yerlerine düzenli şekilde dizilmesi ayrı bir iş.  Belki kirlileri dizmek size sıkıcı gelebilir ama temiz bulaşıkları dizmek pek de zor olmasa gerek.  

Çamaşır yıkamak, erkek adamın elinden gelen ev işleri arasında rahatlıkla sayılabilir. Önemli olan iki unsur var; bir tanesi çamaşır makinesini kullanmayı biliyor olmanız ve renkli ile beyaz çamaşırları ayırabilmek. Aslında çok da bir çaba gerektirmiyor.

Mutfak alışverişi de tam erkeklere göre bir ev işi. Hem dışarıda hava alıp gezmiş olurken hem de ev ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Tek yapmanız gereken evin içinde neler eksik ve nelere ihtiyaç olduğunu tespit edip bir liste çıkartmak ya da hazırlanmış bir listeye bağlı kalacak şekilde hesaplı ve bütçeye uygun alış veriş yapmak. Tabi özellikle sebze, meyve reyonlarında alacağınız ürünlerin taze ve mevsiminde olup olmadığına aman dikkat edin.

Çocuklara hikaye okumak, evli ve çocuklu bir erkekseniz bu aslında iş sayılmaz  ayrıca keyif verir.  Çocuğunuza ileride hem okuma alışkanlığı kazandırmak hem de sizinle paylaşımlarının daha fazla olması adına güzel bir aktivitedir. Özellikli okuyan erkekler hikayelerdeki seslendirmeleri tam yaparak çocukların kitaptan daha büyük bir keyif almalarını sağlayabilir.

Banyo temizliği… Emin olun kadınlar bile banyo temizliğinden hoşlanmıyor ama ne yapalım, kullanılan yerin hijyenik olması oldukça önemlidir.Sanıldığının aksine banyo fayansları ve lavabolarını ovmak o kadar da kolay değildir. Güç, kuvvet ister bayanlar bu işi yaptıktan sonra ne kadar çok kolları ve bilekleri ağrır. Bu açıdan bakıldığında güç kuvvet isteyen bir işin erkekler tarafından yapılması daha mantıklı. Aslında köpüklü sularla ortalığı yıkamak eğlenceli olabilir.

Hiçbir iş elimden gelmiyor, ev işlerinde hiç yatkınlığım yok, elime aldığım elimde kalıyor diyen bir erkek iseniz, en azından toz almak elinizden gelir. Anneniz ya da eşiniz iş yaparken siz de işin bir ucundan tutmak adına tozları alabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER