En bilindik 5 sürücü hatası

0

surucu

Sürücülerin trafikteyken uyması gereken kurallar hayati önem taşımaktadır. Her ne kadar kendinize  güveniniz tam olsa da kendinizin ve başkalarının can güvenliği için direksiyon başında son derece dikkatli ve temkinli olmanız gerek.

Toplumda doğru bilinen yanlışlar vardır. Usta sürücü kazadan sıyrılan sürücüdür denir. Ancak bu son derece yanlıştır. Unutulmamalıdır ki usta sürücü kazaya sebebiyet vermeyen, kaza ortamının oluşmasına müsade etmeyen kişilerdir. Bu nedenle trafik kurallarına uyulmalı, sürekli kontrollü ve tedbirli olunmalıdır. Kazalara neden olabilecek hatalardan uzak durulmalıdır. Hataların ne olduklarını ve sonuçlarının neler olabileceğini iyi bilmek usta sürücülere hastır. Biz de sizlere bu yazımızda en çok yapılan hatalardan bahsetmek istiyoruz. İşte en bilindik 5 sürücü hatası;

  • Alkollü araç kullanmak: Alkol trafik canavarının ta kendisidir. Alkol alan her bünye kontrol yetisini kaybedeceğinden ve dikkat dağınıklığı yaşayacağından alkollü olarak direksiyon başına oturmak tahmin edilemeyecek felaketlere sebep olabilir.
  • Hatalı Sollama: Uzun yolculuklarda sürücülerin yaptıkları en önemli hatalardan biridir hatalı solama. Özellikle tek şerit ve kalabalık yollarda yapılan araç sollamaları büyük trajedilere neden olabilir. Bu hataya düşmemek için en uygun yollarda ve uygun zamanlarda solama yapmak gerekmektedir.
  • Aşırı Hız: Son yıllarda şehirler arası yolların düzelmesi ve araç performanslarının bir hayli gelişmesi ile aşırı hızın önüne çoğu zaman geçilemiyor. Aşırı hızdan keyif alan ve bunu bir tutku haline dönüştüren trafik canavarları dahi görüyoruz. Direksiyon hâkimiyeti ellerindeyken aşırı hız yapmanın sakıncası olmadığını, her şeyin kontrolleri altında olduğunu düşünen bazı sürücülerin, yaşanabilecek olayların saniyeden ibaret olduğunu ve o saniyelerde kontrolün mümkün olduğunu anlamaları ise mümkün değildir. Bazı pişmanlıkların çok geç olmadan, önceden alınan tedbirlerle önlemek en doğrusudur. Kuralların öngördüğü limitlerde araç kullanmak herkesin faydasınadır.
  • Uykusuz ve yorgun araç kullanmak: Araç kullanmak tamamen dikkat ve konsantrasyon işidir. Yorgun bir vücut ve yorgun bir beyinle çıkılan yolculuklar, uzun olsun kısa olsun, tehdit içermektedir. Bir anlık bir dalgınlık ile oluşan trafik kazaları genellikle yorgun ve uykusuz vücutların hatasıdır.
  • Trafik işaretlerine dikkat etmemek: Trafik işaretleri belirli amaçlarla hazırlanmış ve yerleştirilmişlerdir. Bir bölgede bir işaret gördüğünüzde, bunun bir manası olduğunu mutlaka düşünmelisiniz. Boşu boşuna hiç kimse o işareti yerleştirmeyeceğine göre amacı size bazı uyarılar yapmaktır. Kontrollü bir şekilde yol alırken, trafik işaretlerine dikkat etmeli ve uyarıları ciddiye alarak o yönde önlemler almalısınız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER