Ekstrem sporlar

0

extreme-sporlarEkstrem spor, diğer sporlara göre daha fazla risk ve zorluk barındıran spor dallarına verilen genel isim. Bu spor dallarında çok özel malzemeler gerek duyulmakta. Bu sporları yapanlar diğer sporlara göre çok daha katı fiziksel aktiviteleri gerçekleştirirler ve bu spor dallarında adrenalin salınımı diğer spor dallarına göre daha fazladır.

Ekstrem sporlar temelde sörf, tırmanma, atlama ve dalma olarak 4 kategoriye ayrılmakta.

Sörf
Paddleboarding ve sea kayaking gibi sörfle alakalı sporlar için dalgaya ihtiyaç yoktur. Sörften türemiş kitesurfing ve rüzgar sörfü gibi sporlar ise güç için rüzgara ihtiyaç duymaktalar.

Sörf tahtasının şekline göre ayrıca iki alt dala ayrılır: Longboarding ve shortboarding.

Tırmanma
Dik bir yerde yukarıya doğru ilerlemek için eller veya ayaklarla yapılan fiziki bir harekettir. Birçok kişi için büyük bir hobi ya da spordur. Bazı yerlerde yarışma olarak da yapılır. Emniyet ipleri veya benzer yardımcı araçlar ile sporu gerçekleştirebilirsiniz. Genelde rakımı yüksek yerlerde yapılır.

Atlama
Atlama, belirli bir yükseklikten atlayıp, havada estetik hareketler yaptıktan sonra suya dimdik girmeye dayanan spor dalıdır. Çoğunlukla balıklama yapılan atlayış sırasında ayrıca çeşitli jimnastik ve akrobasi hareketleri gerçekleştirilir.

Dalma
Su altında kalmak üzere suya dalma sporu olan dalgıçlık son yıllarda oldukça popüler. Bu sporda nefes alma aygıtları kullanıldığı gibi, bu aygıtlar olmadan da bu spor yapılabilmektedir.

En sık yapılan ekstrem sporlar

Bisikletle Dağdan Serbest İniş
Kayaların ve ağaç köklerinin üzerinde sürülmesi amacıyla tasarlanan, tam süspansiyon bisikletlerle dik yamaçlardan aşağıya inilerek yapılan oldukça tehlikeli ve heyecanlı bir spordur.

Bungee Jumping
Vanuatu’da ritüel olmuş olan toprak dalışından esinlenilmesiyle ortaya çıkan Bungee Jumping, yüksek bir çıkıntıdan aşağı atlayarak yapılır. Tabii güvenlik kablolarına bağlı bir şekilde.

Küreyle Yuvarlanma
Özellikle son iki senedir popülaritesini arttıran Yeni Zelandalı buluşu. Bir tepeden şeffaf, plastik bir kürenin içinde yuvarlanarak gerçekleştirilen değişik bir spordur. Kürenin içinde tek başına veya birden fazla kişiyle birlikte yapılabilir.

Serbest Düşüş
Planör uçuşu veya yamaç paraşütü daha çok dikkat çekse de, 10 bin feetten atlamak gibisi eminiz yoktur!

Kısa Kaya Tırmanışı
Bu spor o kadar çok popülerleşti ki 2020 Olimpiyatlarına dahil edilmesi konuşuluyor. Kısa Kaya Tırmanışı’nın normal tırmanıştan ayıran şey bunda güvenlik ekipmanlarının olmaması!

Köpüklü Su Raftingi
1991′de Victoria Şelalesi’nin aşağısında Zambezi nehrinde ilk olarak denenen köpüklü su raftingi şişme bir botla 1-5 arası kişiyle yapılan bol heyecanlı bir spor.

Kitesurfing
Kitesurfing, bir bilinen adıyla kiteboarding, güçlü bir uçurtma ve küçük board ile beraber sörfçüye su üzerinde özgürce hareket etme olanağı sağlayan bir spor dalıdır.

Flowboarding
Sörf ve tahtayla yapılan birkaç sporun birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Yapay bir havuzda yapay dalgaların üzerinde skateboard’a benzeyen bir ekipmanla sörf yapma sanatıdır.

İpte Kayma
Genelde eko-turların bir parçası olarak yapılır. Yüksek bir noktadan alçak bir noktaya asma kabloya bağlanmış bir kasnağa tutularak yapılan iniştir. Bu sporu yaparken muhteşem manzaralara göz atabilir aynı zamanda güzel bir adrenalin de yaşayabilirsiniz.

İpte Yürüme
İki noktaya bağlanmış 2-4 santimetre kalınlığında yassı bir ip üzerinde yürüme aktivitesidir.

Kitesurfing

Kitesurfing nedir?

Kitesurfing, bir bilinen adıyla kiteboarding, güçlü bir uçurtma ve küçük board ile beraber sörfçüye su üzerinde özgürce hareket etme olanağı sağlayan bir spor dalıdır. Bu spor dalı dünyada henüz çok yeni olmakla beraber aynı zamanda büyük bir hızla yaygınlaşıyor ve popülaritesi de artıyor. 2008’den bu yana dünyada 250.000 kişinin kitesurfing yaptığı tahmin ediliyor.

Yapılan ciddi araştırma ve geliştirmeler ile bu spor dalı çok daha güvenli ve eğlenceli hale gelmiş durumda. Wake style, wave riding, freestyle, jumping ve crusing olarak sörfçünün isteğine ve şartlara göre birçok değişik stilde Kitesurf yapılabiliyor.

Kitesurfing nasıl yapılır?

Kiteboard oldukça zor bir spor. Extreme sporlar içinde en fazla teknik ve güç gerektirenlerden biri denilebilir. İyi kiteboardçuların çoğu aynı zamanda snowboard ya da wakeboard tutkunu. Rüzgar, uçurtma kontrolü, board hakimiyeti, surf, denge, sıçrama, akrobatik yetenekler ve en nihayetinde yoğun bir kas gücünü tek bir sporda buluşturmak isterseniz Kiteboard tam size göre! İnsanda bir adrenalin patlamasına sebep olduğundan bir tutkuya dönüşecek ve hayatınızın vazgeçilmez sporlarından biri haline gelecek.

Kiteboard ekipmanları, ayakların bağlı olduğu bir surf tahtası, bele bağlı iplerin ucunda güçlü bir paraşüt ya da uçurtma, kask, eklem koruma bantlarından oluşuyor. Esen rüzgar paraşütünüzü doldurduğu anda sizi belinizden çekmeye başlayacak ve elinizdeki kontrol ipleri ile rüzgara hakim olmaya çalışacaksınız. Elbette bu söylendiği kadar kolay değil. Başlangıç için ders almanız tabii ki en mantıklısı. Çünkü kiteboard temel dersleri arasında konmayı öğrenmek de var. Konmayı bilmeden uçmaya kalkarsanız bunun tatsız bir şekilde sonuçlanacağını size özellikle hatırlatmak isteriz. Geçmişte de bunun örnekleri maalesef vardır.

Kitesurfing yapmak için ne öğretiliyor?

Kiteboardla güvenli bir şekilde tanışmak için profesyonellerle ilk adımı atmak önemli. İlk derste rüzgarın etkileri, ekipman terminolojisi, yer seçimi gibi konular öğrenilecek, daha sonra, rüzgar penceresi, ekipman kurulumu, güvenlik sistemleri, temel aerodinamikler, eğitim uçurtmasını kullanma, indirim kaldırma gibi konular işlenecektir. Sonrasında 4 ipli küçük boyda bir uçurtma ile alıştırmalar yapılarak gerçek bir uçurtmanın gücünü hissederek onu kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

Body Drag
İlkinden sonra bu ders; suda uçurtma ile nasıl hareket edeceğinizi öğretir. Uçurtmayı aynı zamanda tek elle kontrol etme, bar kontrolü, uçurtmayı sudan indirip kaldırma gibi teknikler işlenilir. Suda boardunuzu kaybettiğinizde body drag ile geri alabilmek için bu dersin iyi öğrenilmesi gerekir.

Water Start
Güvenli bir şekilde nasıl kiteboard yapacağınızı gösteren bölümdür. Self rescue ile tehlike anında kendinizi nasıl kurtaracağınızı, board kontrolünü, sudan kalkışı ve power drag yapmayı öğrenmenizi sağlar. Aynı anda hem boardu hem de uçurtmayı nasıl kullanacağınız üzerinde yoğunlaşılır.

Boarda Çıkış
Uçurtmayı havada daldırarak boardun üzerine çıkışınıza, hızınızı ve vücut ağırlığınızı kontrol etmenizi, uçurtmayı kullanarak arka ayaklara basma tekniğinizi geliştireceğiniz bölümdür. Boardun üzerine çıkıldıktan sonra edge basarak upwind gitmeyi anlamaya başlayacağınız bu bölümün sonunda umutsuzluğa kapılmayın, çünkü rüzgar üstüne çıkabilmek için tek yapmanız gereken şey pratiktir. Ayrıca bu dersin sonunda suda öncelik hakları ve ekipman seçimi konuları da işlenecektir.

Kitesurfing en iyi nerede yapılır?

Kitesurf, Alaçatı başta olmak üzere Ayvalık, Gökçeada, Didim gibi hava koşullarının uygun olduğu yerlerde gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Muğla Akyaka’nın sahip olduğu rüzgar bu bölgeyi oldukça popülerleştirmeye başlamış durumda.

Dünyada ise rüzgar sörfünün elverişli olduğu tüm alanlarda yapılabiliyor. Kitesurf yapabilmek için özel şartlara ihtiyaç duyulmuyor. Bu sebeple denizin olduğu her yerde rahatlıkla uygulanabiliyor. Sadece rüzgarın elverişli olması ve en az 10 deniz miliyle esmesi yeterlidir.

Kitesurfing hangi sezon yapılır?

Türkiye’de yaklaşık altı ay boyunca yapılabiliyor. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında Kitesurf keyfi yaşayabilirsiniz. Tabii uygun kıyafetlerle kışın da aynı duyguları yaşamak mümkün.

Skateboard

Skateboard nedir?

Kaykay tahtası yani Deck: Bu parça, ince akçaağaç dilimlerinin kalıp içinde preslenmesi ile oluşturulur. Bu katlara, ağacın orijinal ismi olan maple da deniyor. Kanada bayrağındaki şekil, aynı zamanda bu ağacın yaprağıdır. Üretim kısmında, kullanıcının tercihleri tahtanın farklılaşmasına yol açar. Örneğin; iniş(Downhill) yarışlarında ince, uzun ve düz deckler kullanılır. Bu kaykaylara “longboard” denir. Rampa veya havuzda ise, baş ve kuyruk kısımları kalkık bir tahta, hareketlerde büyük kolaylık sağlar. Kaykay tahtasının boyutları da oldukça önemli bir etkendir. Kısa bir tahta hafif ve hassas olur. Bu yüzden daha fazla teknik gerektirir, tecrübe ister. Uzun bir tahta ise, daha stabildir ve güçlü olur. Bu sebeple yeni başlayanların çoğu zaman tercihidir.

Tekerlekler: Bu malzeme de, deck gibi sürüş stiline göre değişkenlik gösteriyor. 52 mm’lik küçük tekerlekler sokak gibi düz zeminlerde hareket yapmayı kolaylaştırırken, büyük tekerlekler rampa için tercih ediliyor.

Truck: Tekerlekleri tahtaya bağlayan parça olduğundan seçimi tamamen sizin deneyiminize bağlıdır. Bir çok markanın arasından kendinize en uygun olanı zamanla bulacaksınız.

Rulman: Tekerlerin iç kısmına takılan halka şeklindeki parça. Aynı zamanda yoyonun içinde de bu parçayı görebilirsiniz. Rulman, sayıyla belirtilen ABEC adlı bir kritere göre farklılaşıyor. Sayının düşük olması rulmanın yavaş, yüksek olması ise hızlı döneceği anlamına gelmekte. Yani doğru orantı mantığı ile ilerliyor. Tabii aynı şekilde fiyatı da kaliteyle orantılı. Ancak rulmanlarınızın suyla temasını engellemek, bu parçanın sağlığı açısından önemli, bunu unutmamakta fayda var.

Ayakkabı: Deck’in yüzeyi kaymayan malzemeyle kaplanmış olsa da; tabanı düz ve az kayan modeller tercih edilmeli.

Skateboard en iyi nerede yapılır?

Sokak kaykayı (Street skate): Türkiye’de arnavut kaldırımı döşenmemiş ve trafikle boğuşmak zorunda olmadığınız her yer buna uygun. Beşiktaş ve Ataköy oldukça popüler.

Rampa (Vert skate – Halfpipe): Vert skate, kaykay için özel dizayn edilmiş rampa ve eğimli yapıların bulunduğu alanlarda yapılır. Halfpipe ise yarım daire şeklinde, ortasında kısa bir düzlüğü bulunan rampadır. Bu iki tarzı genelde kaykay parkı dediğimiz alanlarda sıkça görebilirsiniz. Türkiye’de ise bu tarz yerler bir elin parmaklarını geçmiyor. İstanbul’daki kapandı, ancak İzmir, Ankara ve Mersin’de hala açık.

Havuz (Pool): 1960’lı yıllarda çok popüler olan, şu an vert skate içinde sayılabilecek bir tür. Türkiye’de köşeli havuz sistemi bu tarzın yapılmasını imkansız kılmakta. Ama yurtdışındaki skate parklarda bolca bulunabilir.

İniş (Downhill): Bu tarzı Türkiye’de yapan daha önce görülmedi. Bu türün tarzı iniş ve slalom. California’nın tenha yokuşlarında hala çok popüler. Trafiğin olmadığı bir yokuş da işinizi görebilir.

Avcılar Skatepark
2000 metrekarelik skate park’ta 1 adet big half pipe, 1 adet big quarter ramp, 1 adet midi quarter ramp, 2 adet bowled corner, 1 adet pyramid corner, 1 adet pyramid corner radius, 4 adet stair, 7 adet grind box, 1 adet radius grind box, 1 adet fun box, 1 adet fly box, 1 adet jump box, 4 adet grind rail, 1 adet radius grind rail ve 5 adet bank ramp bulunuyor.

Pendik Skatepark
740 metrekarelik park içerisinde 1 adet bowl, 1 adet spine, 2 adet bank ramp, 2 adet funbox, 1 adet half pyramid, 2 adet quarter pipe, 2 adet pyramid corner, 4 adet grind box ve 4 adet grind rail bulunuyor.

Bursa Skatepark
5000 metrekarelik Skatepark, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da 4. büyük tesisi.

Alınması gereken güvenlik kuralları
Bu sporda uygun kıyafet ve ayakkabı mutlaka gerekiyor. Özellikle rampada kayarken dizlik, dirseklik ve kask takılmalıdır. Trafiğin olduğu yollarda kaymamaya özen gösterilmelidir. Rampada aynı anda birden çok kişi kaymamalıdır. Yokuş aşağı kontrolsüzce ve hızla kayılmaması önemli güvenlik kurallarından bir diğeri. 

Sörf

Sörf nedir?

Kıyıya yaklaşmakta olan yüksek boyutlu dalgalar üzerinde ya da rüzgar gücünün yeterli seviyede olduğu ortamlarda değişik boyutlardaki tahta ve ayrıca yelken veya paraşüt ile yapılabilen bir su sporudur. Dalga sörfü ve Rüzgar sörfü olmak üzere iki alt türü bulunmaktadır.

Dalga sörfü

Sörf denilince insanların ilk aklına gelen tür olan dalga sörfü, sörfçünün tahta üzerinde kıyıdan uzaklaşması ve sonrasında kıyıya yaklaşan dalgaya sörf tahtasıyla girip estetik ve akrobatik hareketlerini yapıp dalganın gücüyle tahtanın üzerinde sahile kadar ya da hedeflediği noktaya ulaşmasıyla son bulur. Devasa dalgalara ihtiyaç duyulan dalga sörfünde çevrenin coğrafi koşulları önemli bir yer tutmakta ve tam anlamıyla bu spora uygun yerler okyanus dalgalarının görülebildiği yerler olmalıdır.

Rüzgar sörfü (Windsurf)

Rüzgar sörfü genellikle iki ile beş metre arasında yüzer bir tahta ve hareketini tek bir yelken ile sağlayan su üzerinde yapılan bir yelken sporudur. Yelken grubu tahtaya her yönde serbestçe dönebilen esnek bir mafsal ile bağlıdır. Dümen ile yönlendirilen bir yelkenliden farkı; rüzgar sörfü direkt ve yelkeni döndürülerek, eğilerek ve tahtasının üzerine basılarak yönlendirilir.

Rüzgar sörfü sporu hem yelkenli hem de sörf sporlarının temel öğelerini birleştiren ve skateboard, snowboard, su kayağı, wakeboard gibi diğer bazı sporlarla benzerlikleri vardır. Her ne kadar bir yelkenli teknenin küçültülmüş hali gibi bir görüntü verse de, rüzgar sörfü başka hiçbir yelkenli tekne tasarımının teklif edemeyeceği deneyimleri sunacağına eminiz. Rüzgar sörfü yelkenli tekneler arasında dünya hız rekorunu kimseye kaptırmamaktadır. Rüzgar sörfünde zıplanabilir, ters taklalar atılabilir, kişi kendi etrafında hızlı dönüşler yapabilir ve hatta diğer başka hiçbir yelkenlinin yapamayacağı serbest stil hareketler gerçekleştirilebilir.

Rüzgar sörfünün hız, slalom, etap yarışı, dalga, süper X, ve serbest stil olmak üzere birbirinden farklı birçok değişkeni vardır.

En iyi sörf nerede yapılır?

Alaçatı: Dünyanın en çok rüzgar alan üç yerinden biri olan Alaçatı, adını sörf ile duyurmuştur. Adına şölenlerin festivallerin düzenlenmesinin yanı sıra birçok firma ve kulüp sörf okulları da açmıştır. 10 kadar okulun yanı sıra birkaç tane de sörf kulübü kurulmuştur. Yani Alaçatı hem dalga hem de rüzgar sörfü için gerekli imkanı sağlamakta.

Mimarsinan: İstanbul’da olup da güneylere inemeyen rüzgar sörfü meraklıları için 6-7 sene önce keşfedilen, Büyükçekmece gölü kıyısında bir mekan. Temmuz’dan Ekim’e kadar sörf için rüzgar uygun. Ancak kendinize ait malzemeniz yoksa buradan temin etmeniz biraz zor.

Saros: Haziran’dan Eylül’e kadar Saros körfezinin birçok noktasında rüzgar sörfü yapılabiliyor. Ayrıca Gelibolu’ya 12 kilometre uzaklıktaki Güneyli köyü epey bilinen bir sörf alanı. Ancak buraya malzemelerinizle beraber gelmenizde fayda var.

Gümüşdere: İstanbul’a bir saat uzaklıkta, Karadeniz kıyısındaki Gümüşdere plajı İstanbul’un meşhur rüzgarlarıyla sörf için ideal bir alan oluşturmakta. Yine bu sahilde yer alan Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği’nin Burc Beach isimli plajında malzeme bulabilirsiniz.

Tuzla: Nisan’dan Kasım’a kadar elverişli rüzgarlar esen fakat en elverişli rüzgarının Haziran-Temmuz aylarında yakalanabildiği başka bir rüzgar sörfü alanı. Yeni başlayanlar için oldukça ideal.

Ilıca: İncecik kumu, uzun bir mesafe boyunca derinleşmeyen doğal termal suyu ve elverişli rüzgarlarıyla Çeşme’nin bu plajı da yeni başlayanlar için bir sörf cenneti.

Pırlanta: Çiflikköy’de bulunan Pırlanta Koyu, Sakız Adası’na tam karşıdan bakıyor. İyi rüzgar alan sert dalgaları nedeniyle sörfçüler tarafından tercih ediliyor fakat yeni başlayanları zorlayabilecek bir alan.

Akyarlar: Bu bölgenin popülaritesi yeni açılan windsurf okulu sayesinde son yıllarda oldukça arttı, yine de Alaçatı kadar kalabalık olduğunu söylemek zor. Rüzgar burada da oldukça elverişli ancak bu bölge yeni başlayanlar için derinliği sebebiyle çok uygun değil.

Bitez: Burası da Bodrum’un bir başka rüzgar sörfü merkezi. Merkeze oldukça yakın. Farklı işletmelerin açtığı tesislerden yılın her dönemi malzeme temin etmek mümkün.

Datça: Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında rüzgarları oldukça kuvvetli esiyor. Marmaris’ten 70 km uzaklıkta olan Datça’nn rüzgarlar çok şiddetli olabildiğinden yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir.

Sörf ne zaman yapılır?

Rüzgâr sörfü her ne kadar 0 ile 95 km / saat hızında esen rüzgârlarda yapılabilse de birçok eğlence maksatlı yelkenci için 25 ile 45 km / saat arası hızlarda esen rüzgârlar ideal olarak suyla teması en aza indiren kızaklama şeklinde seyir şartları sağlar. Daha hafif esen rüzgârlar yer değiştirme şeklinde seyir ile sonuçlanır.

Snowboard

Snowboard nedir?

En genel tanımıyla karda sörf yapmaktır. Surfboard’dan tek farkı, karda yapılıyor olmasıdır. Snowboard tahtalarının genelde uzunluğu 140-165 cm, genişliği ise 24-27 cm arasında değişmektedir. Ancak boy ve kilo da bu uzunluk ve genişliği etkilemektedir.

Snowboard nasıl yapılır?

Dizlerinizi bükün ve sırtınızı düz tutun, bu şekilde dengenizi rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Ayağınızla bir şeyi ezmeye çalıştığınızı varsayarak istediğiniz duruşu ve baskıyı oluşturabilirsiniz. Basit bir spor gibi görünse de temkinli olmakta fayda var.

Hangi boy board?

Boyunuzun ve kilonuzun seçeceğiniz board’u büyük ölçüde etkilediğini bilmelisiniz.

Uzunluk: Santimetre olarak ölçülür ve bazen sadece son iki rakam kullanılır. Çocuk board’ları 100 cm kadar kısadır, race ve power boardlar 180 cm’den daha uzun olabilir. Sizin için doğru olan uzunluğu bulmak için, board’u boyunuzla orantılamalı ve kayacağınız yere göre seçiminizi yapmalısınız.

Genişlik: Board genişliği direkt olarak ayakkabı numaranızla bağlantılıdır.

Ne giyilir?

Snowboard için en az üç kat giyinmeyi göz önüne almanız gerekiyor. Hem alt hem üst için termal içlikler, sıcağı muhafaza edici yünlü veya polipropilen gibi ürünlerle alaşımlı giysiler, son olarak rüzgara ve suya karşı korumalı son katman.

Kayak montu
Kullanılan malzemesi ile soğuğa, rüzgara ve yağışa karşı koruyucudur. Çok kalın bir monttan ziyade, bu koşullara uygun malzeme ile yapılmış ürünleri tercih etmeniz hem rahatınız hem de sağlığınız açısından önemli.

Kayak pantolonu (salopet)
Kayak sporunun olmazsa olmaz parçasıdır kayak pantolonu. Snowboardcuların tercih ettiği ve son yıllarda popülarite kazanmış olan modeller, bol kesim pantolonlara benzer yani askısız ya da askılığı fermuar ile ayrılabilen kesimlerdir. 

Termal içlik
Kalınca katmer katmer giyineceğinize bir kazak altına termal içlik giymeniz üzerinizdeki yükü azaltmasının yanı sıra daha rahat hareket etmenize de yardımcı olacaktır.

Eldiven
Kayak pantolonu gibi eldiven de gün boyunca keyfinizi etkilememesi açısından atlanmaması gereken oldukça önemli bir detay. Kayak ya da kar için üretilmiş eldivenler bileği örttüğü için su veya rüzgar geçirmez ve içi de polar kumaştan olduğundan ellerinizi sıcacık tutar.

En iyi sörf nerede yapılır?

Erciyes
“Uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ” olarak da bilinen Erciyes’te 2.150 m yükseklikte, Kayseri’den ulaşılabilen kış spor tesisleri bulunmaktadır.

Uludağ
Kış sporunun vazgeçilmez adresi olan Uludağ, Bursa’nın 36 kilometre güneyinde yer alıyor. Uluslararası kayak pistleri bulunan bölgede Alp ve Kuzey disipliniyle tur kayağı ve helikopterli kayağın yanı sına Snowboard, Big foot, Buz pateni, Kar motorsikleti aktiviteleri de bulunuyor.

Kartalkaya
Uludağ’dan sonra en gözde kış mekanı sayılan, en uzun pisti 400 metre olan Kartalkaya, Bolu’ya 54 kilometre uzaklıktadır.

Palandöken
Erzurum’un kent merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Palandöken, kentin güneyinde yer almaktadır. Doğal yapısı ve iklimiyle uluslararası bir kış merkezi konumuna sahip olan Palandöken, ülkenin en iyi kayak pisti olarak görülüyor. Ayrıca kristal kar özelliğiyle de dikkat çekmekte. Özellikle Snowboardçular için ezilmemiş doğal pistler bulunmaktadır. Toplam 30 pistin en zoru; Uluslararası Kayak Federasyonu’nun tescilli pistlerinden biri olan Ejder Pisti’dir.

Ilgaz
Kastamonu’ya 40 kilometre uzaklıkta olan Ilgaz, muhteşem kış panoramasıyla meşhurdur. Kayak ve Snowboard’a yeni başlayanlar için birçok uygun pistin olduğunu da unutmamak gerek.

Sarıkamış
Kars’ın merkezine 55 kilometre, kayakçıların çıkabileceği en yüksek noktası ise 3000 metre yüksekliktedir.

Bunu da unutmayın!
Kaymadan önce 350-450 ml su içmek, snowboard sırasında her 20 dakikada bir 250 ml su içilmesi öneriliyor. Vücudunuzun sıvı ihtiyacı bünyenize ve bulunduğunuz iklim, çevre şartlarına göre değişkenlik gösterir. Snowboard sonrası kilonuzu ölçerek sıvı kaybınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Eğer snowboard’a yeni başladıysanız belli noktalarda durup bol bol su içmeyi unutmayın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER