Düzenli egzersiz yapmak için 14 neden

0

erkek-egzersiz-2Beslenme yanlışlarından ve hareketsizlikten dolayı alınan kilolar, depresyon, stres gibi faktörler nedeniyle vücudun daha çok gerginleşmesi, artan sağlık sorunları nedeniyle fiziksel aktivitenin sağlık, zindelik ve ruh sağlığı açısından sağladığı faydalar günümüzde daha iyi anlaşılıyor.

Düzenli aktivite sağlıklı kilonun sürdürülmesinde, vücudun formda kalmasında, dayanıklılık, güç ve esnekliğin arttırılmasında, kronik hastalıklara yakalanma riskinin azaltılmasında hatta ruh sağlığı için oldukça büyük bir önem taşıyor.

Her ne kadar tembellikten, üşenmekten, işlerin yoğunluğundan ya da birçok bahane ile egzersiz yapmayı ihmal ediyoruz. Öncelikle egzersize başlamaya karar vermeniz, sonrasında bir sağlık probleminiz varsa doktorunuza danışarak yoksa da isteğinize bağlı olarak hafif egzersiz türlerinden kendinize uygun bir fiziksel aktivite belirlemeniz en güzel başlangıç olacaktır.

erkek-egzersiz-1

 

Egzersizin faydalarını daha bilinçli değerlendirdiğimizde egzersizin hayatımızdaki rolünü daha iyi kavrayabilir ve egzersizi günlük alışkanlıklarımız arasına alabiliriz. Düzenli egzersizin faydaları neler, sizler için hazırladık.

 1. Düzenli yapılan egzersiz ile endorfin, melatonin, dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgısında artış gerçekleşir. Bu hormonların salgılanması daha enerjik ve mutlu hissedilmesini olumlu yönde etkiler. Negatif düşüncelerden uzaklaştırır. Düşünce gücünü azaltan hormonları etkisizleştirir. Yaratıcılık hormonunu tetikler. Stresin etkilerini azaltır. Özgüveni arttırır.
 2. Egzersiz yapmak beyinde oksijenin artmasını sağlayarak hafızayı güçlendirir, beyinsel performansı arttırır. Egzersiz yapan bir kişinin beyin hücreleri daha iyi beslenir. Egzersiz beyindeki hücrelerin yaşlanmasını geciktirir. Bakış açılarını geliştirir, daha hızlı ve pratik çözümler üretebilmeyi sağlar.
 3. Kilo kontrolünü sağlamak, kilo alımını engellemek ve kilo verilmesinde egzersizin çok büyük önemi var. Sağlıksız besin tüketimindeki artışla birlikte alınan kilolar spor yapmanın gereğini daha çok ortaya çıkarıyor. Egzersiz yapmak metabolizma hızını arttırır ve yediklerinizi daha hızlı yakmanızı sağlar.
 4. Koroner kalp hastalığı ve inme riskinin fiziksel aktivitesi daha fazla olan insanlarda daha düşük olduğu görülüyor. Düzenli yapılan egzersiz kandaki iyi ve kötü kolesterolü dengeler, kalp-damar hastalıkları riskini azaltır.
 5. Düzenli spor yapmak insülin aktivitesinin kontrolüne ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 6. Düzenli egzersiz vücudun enerjisini arttırarak yorgunluk hissini hafifletir.
 7. Kasları güçlendirir, kas esnekliği sağlar.
 8. Kemik ve eklemleri güçlendirir.
 9. Egzersiz yapmak bedenimize daha fazla kan pompalanmasını sağlayarak vücudumuzdaki oksijen miktarının artmasında etkili olur.
 10. Vücudun bağışıklığını arttırır. Vücudun direncinin yüksek olması hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 11. Düzenli egzersiz bel ve sırt kaslarının güçlendirir, sırt ve bel ağrılarını giderir.
 12. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlayarak yaşlanmanın etkilerini geciktirir.
 13. Uykunun kalitesini arttırır, uykuyu düzenler, uyku sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
 14. Düzenli egzersizin bir diğer faydası da ter bezlerinin daha iyi çalışmasını sağlayarak ter yoluyla vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER