Doğaya doymak isteyenlerin tercihi: Polonezköy

0

Hera-PansiyonPolonezköy dünyanın en ünlü köylerinden biri. Yakın rota sevenlerin gezmek için tercih ettiği bu harika yerde yeşile ve doğaya doyabilirsiniz. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle şehrin gürültüsü ve kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için yılın her mevsimi günübirlik ya da hafta sonu gezileri için ideal alternatiflerden biri. Polonezköy, Polonyalıların kültürel ve mimari özelliklerini taşıyor. Bir köyden çok daha fazlasını sunan bu yeşil cennetin kuruluşu 1800’lü yıllara dayanıyor. 1900’lerden itibaren Polonyalılar burada pansiyon, restoran işletmeye başlamış ve zamanla Polonezköy bugünkü halini almış.

Daha köye gelmeden, ağaçlarla ve yeşilliklerle kaplı yoldan geçerken bile doğayla bütünleşmeye başlıyorsunuz. Polonezköy köylere has tertemiz ve rahatlatıcı havası, doğal güzellikleri ile gelenleri büyüleyen biri yer. Polonezköy’de ev yapımı reçellerin, sıcak köy ekmeğinin, köy yumurtasının, doğal süt ürünlerinin bulunduğu zengin bir köy kahvaltısı sonrası hamak keyfi yaparak dinlenebilirsiniz. Kendi mangalınızı yapabileceğiniz ve keyifle yemek yiyebileceğiniz pek çok restoran da bulunuyor.

Polonezköy’de kalmayı planlıyorsanız otellerin fiyatlarını araştırarak rezervasyon yapabilirsiniz. Geleneksel ev pansiyonları ya da otelleri tercih edebilirsiniz. Hera Pansiyon, Polka Country Hotel, Village Park Resort & Spa, Legend Park Hotel, Green House Garden Park kalabileceğiniz yerler.

Doğa sporlarına doyacağınız harika bir yer. Beş kilometrelik yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabilir, koşabilir, bisiklet parkurlarında bisiklete binmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Ata binmeye merakı olanlar binicilik tesislerinde ata binebilir.

Polka-Country-Hotel

Her yıl haziran ayında düzenli olarak yapılan ve geleneksel bir aktivite olan Polonezköy Kiraz Festivali’nde Polonya’dan gelen folklor ekiplerinin gösterileri, çeşitli kültürel aktiviteler, sergiler, konserler ve köy kilisenin bahçesinde resitaller düzenlenir.

Polonezköy’e gittiğinizde vaktiniz varsa gezebileceğiniz yerlerden biri Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi. Kilise 1845-1846 yılları arasında Saint Francois Boşnak rahipleri tarafından ahşap olarak inşa edilmiş. 1914’deki bir depremde yıkılmış ve yerine bugünkü Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi yapılmış. I. Dünya Savaşı sırasında Türk ordusu tarafından karargah olarak kullanılmış. Kilise 1918 yılında Polonyalılar tarafından yenilenmiş.

Gezebileceğiniz diğer bir yer de Polonezköy’ün en eski evlerinden biri olan ve ziyarete açık Polonezköy Zofia Rızı Anı Evi. Bu evde köy ve aile ile ilgili dokümanlar ve fotoğraflar toplanmış. Zofia Rızı Anı Evi, babası Wincenty Rızı tarafından 1881-1883 yıllarında inşa edilmiş. Tipik Polonya köy evi mimarisinde bir yapıdır.

Green-House-Garden-Park

Polonezköy meydanının arka tarafında, ana yolun kenarında bulunan Polonezköy Kültür Evi, “Polart Gallery” ve “Polonezköy kütüphanesi” olarak hizmet verir. Kültürel faaliyetler, resim sergileri ve Polonya kültürü ile ilgili pek çok kaynak burada bulunur. Polonezköy Kültür Evi’nin önündeki yeşil alanda sergilenen Ağaç Heykel Sergisi’ni de görebilirsiniz. Polonezköy Arıcılık Müzesi, geziniz sırasında vaktiniz varsa uğramanızı önerdiğimiz yerlerden biri. Burada arıcılık ile ilgili malzemeler sergileniyor.

Polonezköy’den ne alınır derseniz takılar ve kıyafetlerin satıldığı tezgahları gezebilir, alışveriş yapabilirsiniz. Polonyalıları simgeleyen kıyafetler de ilginizi çekebilir. Meşhur balından da alabilirsiniz. Köy kirazı ile de meşhur, özellikle haziran ayında yolunuz düşerse kiraz yemeyi ve almayı ihmal etmeyin.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER