Cinsel ilişkinin sağlığa 6 faydası

0

cinsel-iliski

Her erkeğin cinselliğe olan ilgisi farklı dönemlerde, kişiye, yaşadığı ilişkiye ve yaşadığı ortama göre değişiklik gösterebilir. Yaşanılan cinsel hayatta ilişki sıklığının kesinlikle bir standarda koyulmaması ve bunun serbest bırakılması önerilmektedir. Ancak cinsel yaşamlarını sorunsuz olarak gören çiftlerin haftada en az iki kez ilişkide bulunmak istedikleri bilinmektedir. Bu şekilde sorunsuz ve düzenli bir cinsel yaşam birçok faydayı da beraberinde getirmektedir. Düzenli bir cinsel hayatı olan erkeklerin son derece sağlıklı oldukları ve uzun yaşadıkları birçok araştırma sonucunda ortaya konmuştur. Sadece zevk almaktan öte, vücutta birçok düzeni sağladığı görülüyor. Yaşanan cinsel hayatın ve cinsel ilişkilerin vücuda sağlık açısından verdiği faydalar listelenebilir. Ancak bunlardan en çok bilinen ve faydalı olanlarını sizler için hazırladık. İşte cinsel ilişkinin sağlığa 6 faydası;

  1. Bağışıklı sistemini güçlendirir: Düzenli cinsel hayatı olan erkeklerde, bağışıklık sistemine faydalı olan hormonlar, diğer erkeklere nazaran % 30 daha fazla salgılanıyor. Bağışıklık sisteminin ruhsal durumla birebir ilişkilendirildiğini bilmekteyiz. Cinsel ilişkinin sağladığı ruhsal iyilik ise bağışıklık sistemine doğrudan etki etmektedir. Cinsel ilişkiler bedensel ve ruhsal olarak bir rahatlama sağlar. Ve bu durumlar bağışıklık sistemi içinde güçlendirici unsurlardır.
  2. Kalp krizini önler: Bilinen bir gerçek vardır ki, o da cinsel ilişkiler kan basıncını düşürür ve stresi önler. Cinsel ilişki ile düşen kan basıncı erkek vücudunda etkisini iki hafta sürdürebilmektedir. Cinsel ilişki esnasında salgılanan oksitosin hormonu yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve verdiği rahatlama hissi ile kalp krizlerinin önüne geçer. Kalp krizine neden olan stresin, mutlu bir cinsel yaşam ile minimum seviyelere geldiği görülmektedir. Ve kan basıncını cinsel ilişki kadar hiçbir şey bu kadar hızlı etkilememektedir.
  3. Cilde iyi gelir: Cinsel ilişki esnasında salgılanan steroid hormonu cildin güzelleşmesinde fayda sağlar. Bu hormonun etkisi hiçbir kozmetik ürün ile kıyaslanamaz. Cinsel ilişki ile sağlanan düzenli kan akışı, cildin kendini yenilemesine ve tazeliğini her daim korumasına yardımcı olur.
  4. Prostat kanserini önler: Erkeklerin cinsel ilişkileri sırasında yaşadıkları boşalma anı, aynı zamanda prostat bezlerinin temizlenmesini sağlar. Böylelikle bu bezlerde meydana gelen prostat kanserinin önüne geçilmiş olur. Düzenli olarak yaşanan bir cinsel hayat prostat bezlerinin kanserden korunması için gereklidir.
  5. Ağrıları azaltır: cinsel ilişkiler doğal sporlardır. Metabolizmayı hızlandıran ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan cinsel ilişkiler böylelikle vücutta oluşacak birçok ağrının da önünde geçmektedir.
  6. Bağırsakları çalıştırır: Cinsel ilişki esnasında karın kasları oldukça hareketlenir. Güçlü kasılmalar sonucu karın kasları bu etkiyi en içlere kadar bir masaj etkisinde yaşatır. Böylelikle bağırsakların rahatlayıp daha düzenli çalıştığı görülür.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER