Cep telefonu almadan önce bilmeniz gereken 8 şey

0

cepfixGün geçtikçe büyüyen mobil pazar, gelişen teknolojiyle birlikte birtakım yenilikleri de beraberinde getiriyor. Günümüzde bilgisayarları bile geride bırakabilecek niteliklere sahip cep telefonları ile karşılaşabilmek mümkün. Böylece her biri birbirinden üstün özelliklere sahip cep telefonları arasında seçim yapmak da zorlaşıyor.

Cep telefonu almadan önce nelere dikkat etmeli diyorsanız, işte size yardımcı olacak 8 öneri:

1- Cimri olmamak: Cep telefonu seçimi sırasında pek çok kişi özelliğe göre değil belli fiyat aralıkları içerisinde arama yapabiliyor. Ancak telefonlarınızı uzun süre boyunca kullanabilmek istiyorsanız, özellik bakımından sizi tatmin edebilecek niteliklere sahip telefonlara yönelmenizde fayda var. Bu sayede ileride beğenmediğiniz ya da eksik bulduğunuz özelliklerden dolayı yeni bir telefon almak için tekrar masraf yapmak zorunda kalmazsınız.

2- Özellik beklentilerinizi doğru belirlemek: Telefonunuzu elinize aldığınız zaman en çok kullanacağınız özelliklerin neler olacağı, hangi özelliklerin sizin için gerekli olduğu konusunda bir liste hazırlamanızda yarar var. İhtiyaç duyduğunuz özellikleri belirleyip ona göre seçiminizi yapın.

3- Doğru tasarımı yakalamak: Gün içerisinde elimizden düşürmediğimiz telefonların kullanışlılığı kadar tasarımı da önemli. Aldığınız cihaza bakarken mutlu olmuyorsanız bu cihazı almanızın sizin için hiçbir faydası olmayacaktır. İleride çok kaba ya da çok ağır diye bu cihazı beğenmeyebilir, kullanmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle alırken tasarımına dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

4- Ekran boyutu: Özellikle akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza geniş ekranlara sahip cihazlar girmeye başladı. Eskiden bir cihazın küçük olması daha cazipken, şimdilerde cihazın ekranı ne kadar genişse o kadar iyi olduğu düşünülüyor. Eğer cep telefonunuzla oyun oynamak, internette gezinmek, maillerinizi okuyup rahatlıkla yanıtlamak, görüntülü konuşmalar gerçekleştirmek istiyorsanız, 4,7 ve 5,5 inç arasındaki geniş ekranlı cihazları kullanmanızı öneririz.

5- İşlemci: Bir telefonun kalbi olarak şüphesiz işlemcisi gösterilmektedir. Uygulamaların çalışması ve menüde gezintiyi etkileyebilecek niteliklere sahip olan işlemcinizin düşük olmaması daha rahat bir kullanım sağlar.

6- Kamera: Akıllı telefonlarda en çok öne çıkan özelliklerden biri olarak karşımıza çıkan kameralar özellikle fotoğraf çekmeyi seven kişiler için en az fotoğraf makinesi kadar değerli olmaktadır. Hatta pek çok kişinin fotoğraf makinesi kullanmayı bıraktığını söyleyebiliriz. Bu yüzden kamera çözünürlüğüne dikkat etmenizde fayda var.

7- Batarya: Günümüzde pek çok işimizi cep telefonlarımızla hallettiğimiz için bu durum bataryaların çabuk bitmesine sebep oluyor. Bu sebeple telefon seçerken pil ömrüne ve performansına dikkat etmek büyük önem taşıyor. Özellikle cep telefonundan oyun oynamayı, müzik dinlemeyi ve video izlemeyi çok seven kişilerdenseniz bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerek.

8- İşletim Sistemi: Cep telefonları arasında seçim yaparken en çok düşünülen konulardan biri de işletim sistemidir. En çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Android işletim sistemine sahip cihazların kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni topladığını görebilmek mümkün. Bir diğer işletim sistemi olan İOS ise Android gibi açık kaynak kodlu bir dile sahip değildir. Ancak uzun süredir değişmeyen tasarımıyla birlikte stabilitesini korumayı başarabilen işletim sistemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer işletim sistemi Windows Phone da özellikle Nokia telefonlarda karşımıza çıkan bir işletim sistemi olarak son zamanlarda büyük bir beğeni topluyor.

Cep telefonu alırken bu konulara dikkat ederseniz, çok daha doğru ve akıllı bir alışveriş yapmış olursunuz. Yeni nesil cep telefonları son derece dayanıklı olsalar da onlarında bozulma ihtimali var. Herhangi bir nedenden dolayı telefonunuz bozulursa, telaşlanmaya gerek yok. Cihazınızın akıllı telefon tamirinde bir numaralı servis olan Cepfix’e emanet ederek cep telefonunuzun kısa sürede ilk günkü haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Yeni nesil cep telefonu tamiri servisi olan Cepfix’de  HTC, Samsung, Apple, LG gibi birçok marka mobil cihazınızı tamir ettirebilirsiniz. Ayrıca cep telefonu ekran tamiri pil değişimi gibi onarım hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER