Bu Sömestre’de Başlı Başına Bir Dünya Olan Hindistan’ı Keşfe Çıkın

0

delhi
Bu sömestre tatilini yurt dışında geçirmeyi düşünüyor, ancak daha öncekilerden farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, rotanızı Güney Asya’ya çevirebilirsiniz. Mumbai, Jaipur, Agra, Varanasi, Delhi gibi Hindistan’ın önemli bölgelerini gezme fırsatı sunan Hindistan turları hiç fena fikir değil. Hindistan’ın tarih kokan şehirlerinde sakin ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Farklı kültürlere, farklı dil ve inanışlara sahip insanların bir arada yaşadığı ülkede yeryüzünün zenginliğini keşfederken, yoksulluğun her çeşidine şahit olacaksınız. Burada dolaşırken hayata dair pek çok sırrın ipuçlarını bulacaksınız.

Mumbai

Ünlü Bollywood filmlerinin doğduğu yer olan Mumbai, Hindistan’ın finans ve endüstri başkenti olarak biliniyor. Mumbai, tarihi yapıları, mağaraları, parkları ve daha birçok güzelliğiyle gezginlerin ilgisini çeken bir yer. Mumbai turunuzda Hindistan kapısı, Galler Prensi Müzesi, Kamla Nehri parkı ve bahçelerini mutlaka görmelisiniz. Şehre gitmişken 1200 yıllık Elephanta Mağaralarını görmemek olmaz. Dünyaca ünlü bu mağaralarda Kral Shiva’yı tasvir eden oymaları ve heykellerini görme fırsatı bulacaksınız.

Şehirde Hint yemeklerinin dışında çeşitli lezzetler bulabileceğiniz çok sayıda restoran var. Zodiac Grill ve Sirocco bu anlamda en güzel adreslerden. Mumbai’ye özgü tatlardan biri olan Bhelpuri’yi mutlaka deneyin. Pirinç, nohut, patates, domates ve soğan ile hazırlanan bu yemek oldukça baharatlı. Acı severlerin bu yemeği denemesini öneririz.

Hindistan’ın yerel lezzeti olan Thali ise Tabldot tepsi içinde tadımlık dal (yeşil mercimek çorbası), sulu patates yemeği, sulu sebze yemeği, pilav ve çapatiden oluşuyor. Hindistan’da ucuza doyurucu bir yemek arıyorsanız, Thali’yi deneyebilirsiniz.

Mumbai’nin meşhur çarşılarını gezmeyi de unutmayın. Pazarlarda envai çeşit baharatların yanı sıra ilginç hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Varanasi

Bereketli Ganga vadisinde ve Ganj Nehri üzerinde bulunan Varanasi, Hindular, Budistler ve Jainler tarafından kutsal kabul edilen bir yer. Hindular buradaki kutsal nehirde yıkanarak ibadet ediyor.

Hindu Dünyası‘nın kutsal bölgesi sayılan şehre her sabah günahlarından arınmak isteyen binlerce insan akın ediyor. Bu yönüyle Varanasi gezginlere bambaşka bir atmosfer yaşatıyor.

Tapınaklar Şehri olan Varinasi, kültürel açıdan da gelişmiş bir kent. Birçok yazarın buradan çıktığını söyleyebiliriz. Burası ipek dokumacılığının da çıkış noktası. Şehrin çarşılarında en güzel ipek dokuma örneklerini bulabilirsiniz. Sevdiklerinize Hindistan’a özgü hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Mermerden yapılmış Taj Mahal, fil ve değişik heykeller, kaşmir ipek şalları ve halılar alınabilecek hediyeler arasında.

Aralık ayında nehir kıyısında yapılan Aarti ayinine katılıp ilginç bir deneyim yaşabilirsiniz. Ganj Nehri’nde büyük kayıklarla dolaşabilir, sabah ayinine katılan Hindularla birlikte vakit geçirebilirsiniz. Kutsal nehir Ganj’a girip dua eden Hindular, aynı zamanda burada yıkanıp güneşin doğuşunu karşılayabiliyor, yoga yapıp rahatlayabiliyorlar.

Tanrı Shiva’nın şehri olan Varanasi’de ölen veya burada bedeni yakılan biri yeniden doğum zincirinden kurtularak mutlak kurtuluşa erer. Bu sebeple şehirde kutsal bir ölü yakma alanı (Manikarnika Ghat) yer almaktadır.

Agra

Dünyaca ünlü Tac Mahal’a ev sahipliği yapan Agra, Hindistan Turlarının vazgeçilmez durağı. 1630 yılında Moğol İmparatoru Şah Cihan‘ın vefat eden eşi Mümtaz Mahal anısına yaptırdığı Tac Mahal kusursuz güzelliğiyle dünyanın sekiz harikası arasında yer alıyor. Hindistan’a gidip de Tac Mahal’i görmemek büyük bir eksiklik olur. Şehirde Agra Kalesi, Kumtaşı Kızıl Kale ve Fatehpur Sirki gezilecek yerlerden.

Jaipur

Jaipur

Hindistan’ın Pembe şehri olarak bilinen Jaipur, geniş caddelerine dizili alçı sıvalı görkemli binalarıyla dikkat çekiyor.

Kentte Amber Hisarı ve Sarayı’nı, Hawa Mahal’i, Govind Devji Tapınağı’nı, Jaigarh kalelerini gezebilirsiniz.

Jaipur şehrinin 11 km dışında bulunan Amber Kalesi ise görülmeye değer. Kaleye filler ile çıkılabiliyor. Fillerin müsait olmaması veya fille çıkmayı tercih etmemeniz halinde tepeye jeep kullanarak çıkabilirsiniz. Sarayın farklı bölümleri ve bahçeleri bulunuyor. Sheesh Mahal, Jai Mahal bölümlerini mutlaka ziyaret edin. Elefantastic’te fil safari yapmayı da ihmal etmeyin.

Şehrin pazarlarında birbirinden güzel ve farklı hediyelik eşyalar bulmanız mümkün. Deve derisinden bir çift terlik güzel bir hediye alternatifi olabilir.

Delhi

Hindistan’ın en popüler şehirlerinden Delhi, gecekondularla çevrili sokakları, camileri, kaleleri, parkları ve bahçeleriyle gezginlerin ilgisini çeken bir yer.

Yeni Delhi’de görülecek pek çok yer var; Parlamento binası, Hindistan Kapısı (India Gate), Qutub Minar ve külliyesi bunlardan birkaçı.

Eski Delhi’de ise Hindistan’ın en büyük camisi Jama Masjid, Mahatma Ghandi’nin naaşının yakıldığı Raj Ghat ve diğer önemli yapıtları gezebilirsiniz.

Delhi’de alışveriş anlamında da sayısız seçenek bulunuyor. Delhi’nin hemen her köşesinde baharat satıcılarını görmeniz mümkün. Buralarda bugüne kadar görmediğiniz farklı baharatları bulabilirsiniz. Delhi’de hediyelik eşya konusunda da zengin alternatifler mevcut. Rengarenk kumaşlardan yapılan sari adlı geleneksel Hint elbisesi en çok rağbet gören parçalardan. Bambu ve şeker kamışından yapılan çanta, vazo, sepet ve daha birçok farklı tasarımı kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Hindistan’ın meşhur Assam çayı, Hint fıstığı (Kaju), baharatlar ve şifalı otları da sepetinize ekleyin.

Bu kış Hindistan’a gitmek istiyorsanız, yurtdışı turları arasında yer alan Hindistan turlarından birine şimdiden yerinizi ayırtın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER