Bisiklete binmenin 11 faydası

0

bisiklete-binmek
Düzenli yapılan bütün fiziksel aktiviteler gibi bisiklete binmek hem daha sağlıklı bir yaşam sürmeyi hem de fazla kilolardan kurtulmayı sağlar. Bisiklet kullanmak, vücudunuzu forma sokmak ve kalori yakmak için en iyi yöntemlerden biri. Yaz kış kullanılabilir olması, ekonomik ve çevreci olması da bisiklet kullanmak için sayılabilecek nedenler arasında. Tabi bisiklete binerken emniyet önemli… Hem güvenliğiniz açısından hem de daha keyifli kullanım için bisikletinizi trafiğe açık alanlarda değil, daha az aracın bulunduğu ve daha doğa içerisinde kullanmaya çalışın.

Bisiklet kullanmanın faydalarını okuyunca siz de bir bisiklet sahibi olup bisiklet kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabi eğer yaşınız ileri bir yaş ise ya da sağlık sorunlarınız var ise bu soru yapmadan mutlaka doktorunuza danışın. İşte bisiklet kullanmanın faydaları:

 1. Bisiklet kullanmak vücudunuzdaki bütün büyük kasları harekete geçirir, düzenli çalışmalarını sağlar. Özellikle bacak kaslarını güçlendirir. Sırt, karın, basen ve kol kaslarını da çalıştırır. Düzenli bisiklet kullanmaya başladığınızda bacak kası yapmaya başlarsınız. Metabolizma hızınız artınca, kalori yakarsınız. Böylelikle vermek istediğiniz kilolardan kurtulur, kilonuz ideal kiloda ise kilo dengesini sağlamış olursunuz.
 2. Kalori yakmayı sağladığı ve kalori kaybını hızlandırdığı için bisiklete binerek kilo vermek çok kolaydır. Egzersiz yapan ve bisiklet kullanan kişiler diğer insanlara göre daha sağlıklı ve daha formdadır.
 3. Bisiklet binerken “kardiyovasküler” spor yaptığınız için bu durum kalp, damar ve solunum sisteminizin daha sağlıklı olmasında etkilidir. Bu sayede nefes alımınızı düzenler, kalp sağlığınızı korursunuz. Şeker hastalığı, kolesterol ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları önlemiş olursunuz.
 4. Bisiklete bindiğinizde daha fazla oksijen alımı sağlarsınız. Bisiklet ile ulaşım ayrıca doğa ile de baş başa kalabildiğiniz için daha sağlıklı ve doğal bir ulaşım yoludur.
 5. Düzenli bisiklet kullanımında kasların güçlenmesi sebebiyle eklem ağrıları azalabilir. Sırt ağrılarından yakınıyorsanız bisiklet kullanarak sırt ağrılarınıza da son verebilirsiniz.
 6. Çevreyi kirletmeye, hava kirliliğine engel olursunuz.
 7. Trafiğe takılmadan, hem gideceğiniz yere çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz hem de daha ekonomik bir ulaşım sağlamış olursunuz. Ayrıca sinirleriniz de yoğun trafikte kalarak yıpranmaz.
 8. Bisiklete binmek stresli ve yoğun temposu olan insanların stres atma araçlarından biridir. Böylelikle stresten de kendinizi uzaklaştırabilir, kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.
 9. Uyku bozukluklarının giderilmesinde de bisiklete binmek etkilidir. Bisiklete binerek yaptığınız egzersiz sonrasında bedeniniz gevşer ve çok daha rahat uyursunuz.
 10. Düzenli bisiklete bindiğinizde sindirim sisteminiz çok daha iyi çalışır. Böylelikle sindirimle ilgili sıkıntılar yaşamazsınız.
 11. Bisiklete binmek, vücudunuzun direncini yani bağışıklığınızı arttırır. Vücut direncinin yüksek olması hem daha az hastalanmanızı sağlar hem de hastalansanız bile hastalığı daha çabuk atlatmanızı kolaylaştırır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER