Bir besin takviyesi olan multivitamin ne işe yarar?

0

Gün içerisinde yaşadığımız yoğun tempodan dolayı sık sık strese gireriz. Bir de bu stresin üzerine dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmediğimiz zaman vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri yeteri kadar alamayacağımız aşikardır. Çünkü zayıf bir beslenme, her zaman güçsüz bir beden ortaya çıkarır. Güçsüz beden ise genellikle çeşitli rahatsızlıklara karşı savunmasızdır.

Aslında hepimiz de çok iyi biliyoruz ki bir vücudun ihtiyacı olan bütün vitamin mineraller, protein vs. hepsi de meyve, sebze ve diğer yiyecekler de mevcuttur. Eğer bu yiyeceklerden düzenli olarak yeteri kadar yersek vücudumuz bu anlamda hiçbir sıkıntı çekmeyecektir. Üstelik çok da sağlıklı olacaktır. Ancak yeteri kadar meyve ve sebze tüketebilen birisi değilsek, bu açığı kapatabilmek için çeşitli besin takviyesi ve takviyeleri kullanmamız gerekebilir.

Vitamin
İşte bu nedenle son zamanlarda besin takviyelerine olan rağbet hızla artmaya başladı. birbirinden farklı marka ve ürünler raflarda yoğun ir şekilde boy göstermeye başladı. Yalnız burada gereksiz ve yanlış besin takviyesi kullanmamaya son derece önem verilmelidir. Vücudumuzun hangi besin takviyesi ve takviyelerine ihtiyacı varsa o yönde adımlar atılmalıdır. Eğer kullanacağımız üründen azami derece istifade edebilmek istiyorsak, doğru besin takviyesini kullanmalıyız.

Biz şimdi burada sizlere önemli bir besin takviyesi olan multivitamin ne işe yarar sorusu etrafında bilgi vermeye çalışacağız. Günde sadece bir multivitamin almanız halinde , kolon kanseri, meme kanseri ve kalp rahatsızlığı gibi birçok kronik rahatsızlığa yakalanma riskiniz düşecektir. Çünkü normal bir multivitaminde A, C, D, E, K vitaminlerinden tutun da çinko ve potasyum gibi mineraller ve bunların haricinde yaklaşık 10 kadar vitamin ve mineral bulunur. Eğer bir multivitamin almak ve kullanmak gibi bir niyetiniz varsa, bu ürünün içinden iyodinin çıkarılıp çıkarılmadığına dikkat ediniz.

Multivitamin
Çünkü bazı üreticilerin multivitaminin içinde iyodini ayıkladılarını görmekteyiz. Bu son derece yanlış bir işlemdir. Çünkü iyodin dediğimiz şey kalp, tiroit, beyin ve diğer hayati organlarımız için büyük bir öneme sahiptir. Yani siz bir multivitamin almaya karar verdiğiniz takdirde, bu ürünün 0 daily value etiketi taşıyıp taşımadığını kontrol ediniz. Türkçe söyleyecek olursak ürün 0 günlük değer’de olmalıdır. İçinden hiçbir şey çıkarılmamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde asla bu ürünleri almalıyınız. Her şeyi yeteri kadar, kararında kullanmalıyız. Günlük değerleri % 500 gibi çok yüksek dozda olan multivitaminleri kullanmayın. Zaten siz çok az yeseniz bile yediğiniz yiyecekerden multivitamin almaya devam edeceksiniz. Son olarak multivitamini aralılarla almaya dikkat edin. Bir dozu tek seferde almayın. Sabah ve akşam olmak üzere iki seferde alın. Çünkü vücudunuz o kadar vitaminin emilimini kolayca sağlayamaz.

Artık bu satırları okuduktan sonra hem multivitamin ne işe yarar, hem de besin takviyesi almak gerekli midir, sorularının cevabını öğrenmiş olacaksınız. Bu hususta yeterli bilgiye sahip olmayıp da yanlış kullanımda bulunan tanıdıklarınız varsa onlara da gerekli açıklamaları yapınız. Unutmayın sadece sizin değil sevdiklerinizin de sağlığı çok önemlidir. Sevdiklerinizle hep beraber mutlu günler yaşamak için sağlığınızı ihmal etmeyiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER