Bakımlı bir erkek olmanın tüyoları

0

tiras-bakim

Bakım yapmak sadece kızlara mahsus bir şey değil, bilhassa erkekler de son derece bakımlı olmalı. Hem sağlık açısından hem de yakışıklı görünme adına erkeklerin dikkat etmesi gereken birçok nokta var. Sizler için bakımlı bir erkek olmanın püf noktalarını bir araya getirdik.

1.Kıl dönmesine dikkat
Araştırmalara göre ülkemizde görülen kıl dönmesi oranı avrupadakinin 10 katı kadar. Oturma ya da hareket esnasında kılın ter bezi deliklerinden deri altına girmesiyle oluşan kıl dönmesi, bilimsel tabirle derinin içinde duvarı kalın bir kist halinde oluşan baloncuktur. Derinin içine doğru büyüyen kıl, bakteri üremesine de yol açar. Genellikle kuyruk sokumu kemiğinin üzerinde oluşan bu kist, derinin traş edildiği her bölgede çıkabilir. Bu nedenle sakal, kasık ve makatta oldukça sık görülür. Özellikle oturarak çalışan kişilerin daha çok dikkat etmesi gerekir. Kıl dönmesini önleme amaçlı özel kremler kullanabilirsiniz.

2. Dökülen saçlara elveda
Saçlarınız fazla dökülüyorsa öncelikle dökülme önleyici şampuanları kullanmanızı öneririz. Eğer saçınız günden güne azalıyorsa ve genetik bir nedene bağlıysa saç naklini deneyin. Günde 100 tel saç kaybının normal olduğunu belirten Prof. Dr. Erol Kışlacıoğlu, bundan fazla dökülmeler için saç ekimini öneriyor. Saç ekimi tedavisi iki farklı teknikle yapılıyor. FUT tekniğiyle enseden alınan saçlar dökülen bölgeye nakledilirken, FUE tekniğinde saç kökleri tek tek çıkarılıp kanal açılarak saç ekimi gerçekleşiyor.

3.Traş bakımına özen gösterin
Suyla veya makineyle fark etmeksizin tıraş olmak cildi çok fazla kurutuyor. Özellikle ıslak tıraşta kıl kökleri daha çok hasar gördüğü için kıl dönmesi oluşabiliyor. Traş olurken cildin dış etkenlere karşı hassaslaşması ise zarar görme olasılığını arttırıyor. Bu yüzden tıraş esnasında cilt tipinize uygun bir krem ya da köpük kullanmayı ihmal etmeyin. Tıraş sonrasında kolonya yerine bakım kremlerinden destek alın.

4.Traş makineleri ile kesiklere son
Yeni nesil traş makineleri, bu konuda en büyük kurtarıcınız. Son teknoloji makineler sayesinde tıraş sırasında ciltte kesik olma ihtimali sona eriyor. Artık traş makineleri, en zorlu bölgeler için bile özel traş başlıklarına sahip. Bu traş başlıklarıyla daha güvenli ve etkili bir traş olma şansınız var. Ayrıca tek geçişte kusursuz bir görünüm yakalayıp daha kısa sürede traşınızı olabiliyorsunuz.

5.Bölgesel yağlara dur deyin
Göbek, bel çevresi ve sırt gibi bölgelerde, yerleşmiş fazla yağlarınız varsa bundan kurtulmanın kolay bir yolu var. Zeltiq adı verilen yöntemle acısız ve zahmetsiz bir şekilde tek seansta dahi gözle görülür sonuç elde etmek mümkün. Bu teknikte incelmesi istenen bölge vakumla soğutularak bölgedeki yağ hücreleri bir bir yok ediliyor.

6.Göz altı kremine başvurun
Uzun ve yorucu bir gece geçirdiyseniz, günün izlerini silmenin en kolay yolu gözaltı kreminden geçiyor. Erkek adam gözaltı kremi kullanır mı demeyin, sizin de cildinizin bakıma ihtiyacı var. Bu kremleri sabah-akşam günde iki kere sürerek aydınlık, nemli ve gözaltı şişliklerinden arınmış bir cilde kavuşabilirsiniz.

7. Ayaklara dikkat
Erkeklerin vücudunda dikkat etmesi gereken yerlerden biri de ayakları. Ayakkabı vurmaları, cildin yağ dengesinin bozulup kuruması gibi nedenlerden dolayı oluşan nasırlar, erkeklerin en büyük cilt problemlerinden biri. Bunu önlemek için dar ayakkabı giymemeye özen göstermeli, ayrıca cildin kaybettiği nemi geri kazandıracak kremler kullanmalı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER