Bağışıklık sistemini güçlendiren 12 besin

0

sogan
Sağlıklı bir hayat sürebilmek, kilonun dengede tutulması kadar vücudun bağışıklık sisteminin dengede tutulması açısından da düzenli ve doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olmanın önemi büyük. Bağışıklığı güçlendirecek besinleri sofranızdan eksik etmeyerek hastalıklara yakalanma riskini önemli oranda azaltabilir, hastalığa yakalandığınızda ise çok daha hızlı atlatabilirsiniz. Bu nedenle bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri ve miktarları düzenli olarak almak gerekiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bazı besinlerin listesini sizin için hazırladık.

Soğan

Bağışıklık sisteminiz için soğanı bol tüketin. Özellikle kış aylarında karşılaşılan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için muhteşem bir besin olan soğanda bulunan allilik sülfitler bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Soğan ayrıca kolesterol düzeyini de azaltıyor.

Sarımsak

Sarımsak bağışıklık arttırıcı allicin içerir. Sarımsak grip, nezle ve soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olarak bağışıklık sistemini destekler.

limon-

Limon

Limon antifungal, antibakteriyel, antiviral özelliklerinden dolayı gribin geçirilmesinde ve gribe karşı korunmada oldukça etkilidir, ateş ve terlemeyi engeller. Limon ayrıca hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur, kanı temizler, boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir.

Domates

Domates muhteşem bir antioksidandır. İçerdiği bol miktarda mineral ve bileşenler sayesinde bağışıklık sistemine katkısı büyüktür. İçerdiği besinler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklarla daha kolay mücadele edilmesini sağlar.

domates

Havuç

Havuç içerdiği bol miktardaki A vitamini sayesinde vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Enfeksiyonları da önleyici özelliğe sahiptir. Vücuttaki hücrelerin mikrop ve virüsler karşısında mücadele ederken daha güçlü olmasını sağlar.

Yumurta

Yumurtada bulunan çinko minerallerinin bağışıklık sistemi üzerinde önemli rolü bulunur. En iyi protein kaynaklarından biri olan yumurta ayrıca kalp, göz ve beyin açısından olumlu etkiye sahip vitamin ve besinler içerir. Yumurtada bulunan kolin beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynar. Saç ve tırnak sağlığını destekler. Sağlıklı dişler için de önemlidir.

Yoğurt

Hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra yoğurt uzun süre tok tutar. Kas yapısını kuvvetlendirirken kortizol hormonunun salgısını düşürerek karın bölgesi yağlarını yakar. Cilde parlaklık kazandırır. Her gün düzenli yoğurt tüketenlerde yüksek tansiyon hastalığı daha az görülür. Yoğurt diş taşı ve diş eti iltihabının oluşumunu engeller.

Badem

Yüksek oranda A vitamini içeren badem bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için önemli bir besin. Uzun süre tok tutması nedeniyle ara öğünlerde badem yiyenler daha hızlı kilo verebilir ve bel bölgelerini daha çabuk inceltebilir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğun giderilmesinde etkilidir, sinirleri güçlendirir. İdrar yollarındaki iltihabı temizler, bağırsak hareketlerini arttırır.

Kivi

En yüksek C vitamini kivide bulunur bu nedenle bağışıklık sistemini besleyen en önemli meyvelerden biridir. Astıma ve öksürmeye de iyi gelir.

portakal

Portakal

Zengin C vitamini içeriği nedeniyle portakal mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biri. Özellikle kış aylarında görülen hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırmasının yanı sıra soğuk algınlığı ve gribin daha çabuk ve kolay atlatılmasını sağlar.

Greyfurt

Birçok vitamin, mineral ve besin içeren greyfurt lif açısından da çok zengindir. Greyfurt yemek veya greyfurt suyu içmek kardiyovasküler hastalıklara karşı bağışıklık sağlanmasında oldukça etkili.

Brokoli

Hem suyu hem de kendisini tüketebileceğiniz bir besin olan brokoli cildin daha hızlı yenilenmesini sağlar, soğuk algınlığından dolayı meydana gelebilecek hastalıklarla savaşmak için bünyeyi güçlendirir.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER