Ayak kokusunu önlemek için 5 tüyo

0

ayak-kokusu

Erkeklerin kâbusudur ayak kokusu. Öyle sıklıkla rastlanır ki, yaşamayan erkek çok azdır ve sorunu yaşayan herkeste farklı seviyelerde baş gösterir. Bu tamamen kişinin bünyesi ile alakalıdır.

Ayak kokusu ayak terlemesi sonucu oluşur. İnsanların ayaklarında bulunan ter bezleri her gün yarım litre ter üretir ve böylelikle oluşan bakteriler ve ter ayak kokusunu yaratır. Belki her bünyede oluşan ayak kokuları tamamen giderilemez ancak, alınacak bazı önlemlerle ter oranını azaltılıp kokunun minimum seviyeye indirilmesi sağlanabilir. İşte size ayak kokusunu önlemek için 5 tüyo;

1. Ayak temizliği ve ayak bakımı: Ayak temizliği ve ayak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Ayaklar her gün ılık su ve sabunla güzelce yıkanmalıdır. Sonunda yıkanan ayakları iyice kurulamak gerekir. Nemli ve rutubetli şartlar bakteri üretimini hızlandırmaktadır. Ayakları sürekli kuru tutmak bu nedenle önemlidir. Güneşli havalarda balkonda vb yerlerde ayaklar çıplak olacak şekilde güneşle teması sağlandığında bakterilerin ölümüne ve ayak kokularının azalmasına sebep olacaktır.

2. Doğru ayakkabı seçimi: Ayaklarınız her türlü sağlığı için doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir. Ayağa küçük gelen ayakkabılar terlemeyi artıracaktır. Veya plastik ayakkabılar bakteri üremesi için son derece elverişlidir. Bu nedenle mevsimine göre, kaliteli üretilmiş ve ayak numarası tam olan ayakkabıları tercih etmek gerekmektedir.

3. Doğru çorap seçimi: ayaklarda oluşan terlemeyi çoraplar çekecektir. Bu nedenle yaz kış, pamuklu kumaştan yapılan çorapları tercih etmek en doğrusu olacaktır. Giyilen çorapların her gün düzenli olarak değiştirilmesi ve yıkandıktan sonra tekrar kullanımı şarttır. Kirli çoraplar, bakterilerin oluşturduğu ayak kokusunun dışında farklı bir kokuda yayacaktır.

4. Çıplak ayak ayakkabı giymek: Eğer ayakkabılar komple kapalı ise bu ayaklarda koku oluşumu için birebirdir. Çıplak olan ayak çok terleme yapar ve ayakkabı içerisinde oluşan nemli ortamda bakteri üremesi hızlanır. Sadece sandalet tarzı açık ayakkabılarda çorap giyilmemesi önerilir, diğer türlü çorap giyilmediğinde ayak kokusu kaçınılmaz olacaktır.

5. Ayakkabı değiştirmek: Aynı ayakkabıyı sürekli giyerek farkında olmadan nemli ortamlar oluşturabilir ve bakteri üremesine hız verilebilir. Bu durumda en sağlıklı yol bir veya iki günde bir giyilen ayakkabıyı değiştirmek ve beklemeye alınan ayakkabıyı açık alanda havalandırarak kurutmak olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER