Ağız kokusunu önlemenin yolları

0

Günlük hayatta hepimizin ortak problemi olan ağız kokusunu kolay ve pratik uygulamalarla gidermek mümkün.

agiz-kokusuAğız kokusu, ölü bakterilerin atık maddesi olarak bilinen ‘volatile sülfür’ adlı bir gaz sonucu oluşmaktadır. Ağız içi bir enfeksiyon, ileri düzeyde bir diş eti hastalığı, akciğer iltihabı, mide bağırsak rahatsızlığı veya ağız içinde birkaç saatten fazla kalmış gıda artıklarına yerleşen bakteriler kokuya neden olabilir. Stres altında olmak da ağız kokusuna yol açabilir. Ağızda bulunan bakteriler sebebiyle oluşan “Halitozis” adlı ağız kokusu da bunlardan biridir.

Ağız kokusunu önlemek için neler yapmalı?

* Her öğünden sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın. Günde bir sefer de olsa diş ipi kullanın.

* Diş fırçanızı kullandıktan sonra iyice yıkayın. Kuru ve temiz bir yerde saklamaya özen gösterin.

* Dişinizdeki tüm çürükleri tedavi ettirin.

* Dil girintili ve pütürlü bir yapıda olduğu için bakteriler bu bölgeye kolayca yerleşir ve temizlenmesi zor bir hal alır. Bu sebeple dişlerinizle birlikte dilin yüzeyini ve arka kısmını da fırçalayarak kokuyu önleyebilirsiniz.

* Diş eti hastalığınız varsa tedavi ettirin.

* Su ve hidrojen peroksit ile hazırlanmış bir gargara ağız kokusunu önlemede etkili olabilir.

* Gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleriniz varsa çektirin.

* Nane şekeri, ağız spreyleri veya gargaralar ağız kokusunu tamamen gidermese de geçici bir çözüm sunabilir.

* Sarımsak, soğan gibi ağız kokusuna sebep olan gıdaların tüketilmesi sonucu oluşan kokularda ertesi sabah aç karnına bir bardak soğuk süt içmek faydalı olacaktır. Soğuk süt kokuyu büyük ölçüde azaltır.

Bu önerilerimizi düzenli uygulayarak ağız kokusuna son verebilirsiniz.  Yaklaşan sevgililer gününde bol bol öpüşeceğinizi göz önünde bulundurarak ağzınızın kokmadığından emin olun. O gün kötü bir sürprizle karşılaşmamak için tavsiyelerimize uymanızda fayda var.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER