Adrenalini yüksek kış sporu kızak ve alt dallarını sizin için inceledik

0

Günümüzün oldukça popüler ve zevkli kış sporları arasında yer alan kızak kaymanın tarihi bir hayli eskiye dayanır. Ulaşım gibi amaçlarla da kullanılan kızaklardan özel olarak hazırlananlar yarışlarda ve profesyonel spor dallarında kullanılmaktadır.

Kızak sporunun bobsled, skeleton ve luge dalları çok popülerdir. Ayrıca profesyonel olarak değil de eğlenceli aktivite amaçlı kızak sporu ile ilgilenen beyler snow tubing yani şişme kızak sporu da yapabilir.

Bobsled: Kış olimpiyatlarından aşina olduğumuz bobsled, eğimli ve dar bir parkurda bobsled adlı kızak üzerinde yapılan bir kış sporudur.

Bobsled

Luge: Tek ya da iki kişilik olan lugeler, kızak sporunun en bilinen kızak türleridir. Özel olarak hazırlanmış, virajlı parkurlarda oyuncular, kızağı sırt üstü pozisyonda kullanarak yarışmaktadırlar.

Luge

Skeleton: Skeleton’da sporcu oldukça dik ve buzlu bir zeminde kızağa yüzükoyun yatarak, başları önde kayarlar.

Skeleton

Snow Tubing (Şişme kızak): Genellikle kış sporları merkezlerinde eğlenceli bir aktivite olarak yapılan şişme kızakta hava ile doldurulmuş plastik kızaklara sporcular karın üzeri yatarak, başları önde kayarlar. Bu kızaklar bedenin ağırlığını yanlara vermektedir. Dolayısıyla amatör bir spor dalıdır.

sisme-kizak

Kızak sporu, kızak, eldiven, koruyucu kask, kızak eşofmanı, kızak ayakkabısı ve yüz koruması ile yapılmaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER