2.El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

bmw-ikinci-el

2. el araç piyasasının son yıllara göre artış gösterdiği dönemlerden geçiyoruz. Araba almayı düşünen veya almak isteyen alıcılar 2.el araba satan internet sitelerine ve otomobil pazarlarına yoğun ilgi gösteriyorlar. Bankalar tarafından da verilen 2. el araç kredisi ve diğer destekler sayesinde, fiyatların da makul olmasıyla beraber artık herkes rahat bir şekilde araç sahibi olabiliyor.

Peki, bu kadar rahat araç sahibi olabildiğimiz bir zamanda, bu tip alımlar yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Almayı düşündüğünüz ikinci el araçla ilgili ileride sorun yaşamamak için bu yazıyı okumanızda fayda var

2.el araç almaya ne zaman ve kiminle gitmeli?

Öncelikli olarak aracı incelemeye giderken havanın aydınlık ve açık olmasına dikkat etmelisiniz. Yağmurlu ve kapalı havalarda aracı incelemeye gitmeyin.  Bu size daha rahat ve detaylı bir kontrol sağlayacaktır. Aracı bulunduğu yerde görmeye gidin ve sahibinden siz gelmeden çalıştırmamasını isteyin. Aracın ilk çalışmasında ve hareket etmesindeki sorunları bu şekilde ilk elden görebilirsiniz. Hatta yakınlarınızda bu tip arızalardan ve sorunlardan anlayan arkadaşlarınız var ise onları da yanınızda götürmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kesinlikle inceleme yaparken aceleci davranmamalısınız. Ayrıca araç sahibinin de bu tip davranışları size bir uyarı olabilir. Aracı sakin ve kararlı bir şekilde inceleyerek sizden saklanan bir kısım detaylar veya arızalar var ise bunları bulabilir veya araç sahibini söylemeye zorunlu bırakabilirsiniz.

Peki 2. el araç alırken neleri incelememiz gerekiyor?

Motoru Çalıştırmadan Önce;

İlk olarak aracın dış görünüşünü inceleyin. Aracın çizgi ve detaylarında şekil bozuklukları ya da tutarsızlıklar var ise araç darbe almış olabilir. Eğer yanınızda bir mıknatıs var ise, orijinalinde metal bir kasaya sahip olan araçlar da, şüphelendiğiniz bölümlerin üstüne tutarak bu tip durumların önüne geçmeniz mümkün. Bunun yanında aracın dış kaportasında çürük, çizik veya pas olmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Görmeye gittiğiniz aracın uzaktan görüntüsü sizlere pek çok şey anlatmakla beraber aracın yamuk durması, süspansiyon sorunları olduğuna dair pek çok bilgi verebilir. Aracı her bir köşesinden bir kere sallamak ile beraber süspansiyonların görevlerini yerine getirip getirmediği hakkında bazı fikirlere sahip olabilirsiniz.

Araçların genel olarak elektronik aksamları hakkında olduğu yerde pek detaylı bilgi alamasanız bile cam, silecek, farları ve diğer özelliklerini deneyerek bir sürpriz ile karşılaşma ihtimalini en düşük noktalara getirebilirsiniz. Ama bunun için sizlere, aracı bu tip kontrolleri için kendi servisinde gerekli cihazlara bağlayarak kontrol ettirmenizi öneriyoruz. Bu tip kontroller sayesinde abs, airback ve diğer tüm arızaların farkında olabilir ve ciddi can ve mal kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Gaz pedalı ve fren pedalının aşınıp aşınmaması size aracın uzun yol veya şehir içinde kullanıldığı hakkında ufakta olsa bir kısım bilgiler verebilir. Bunlarla birlikte aracın motor durumunun temiz olması, lastik markalarının aynı olması ve yağ durumunun seviyesi, size aracı çalıştırmadan yapmanız gereken incelemelerden tavsiye edeceklerimiz.

Motoru Çalıştırdıktan Sonra;

Motoru ilk çalıştırdığınızda yapacağınız bir deneme sürüşü size motor ve araç hakkında birçok önemli mesaj verebilir.  Motoru çalıştırırken gürültü olmamasına dikkat edin ve siz görüşmeye gitmeden önce motorun daha önceden sahibi tarafından çalıştırılmadığına emin olun. Bazı arızaların, aracın motorunun ısındıktan sonra kendisini belli etmeyeceğini unutmayın. Motoru çalıştırma sırasında bir takım ilginç sesler ve yüksek gürültüde bir çalışma sesi duyarsanız bu cebinizden yüksek miktarlarda bir tamir parasının çıkabileceğine işaret olabilir.

Egzoz dumanının rengi, motor hakkında size en önemli mesajları verecek olan kısımlardan birisi. Egzoz dumanı eğer gri veya renksiz bir tonda ise bu temiz anlamına gelebilir. Ancak mavi veya siyah bir tonda ise motorun bakımları zamanında yapılmamış olabileceğine bir işaret olduğu gibi, aldığınız aracı evinizin önünden bir daha kaldıramamanıza neden olabilir. Bu tip durumlarda en güvenilir bilgiye ulaşmanız için arabayı bir servise veya yetkiliye göstermenizde fayda var.

Aracı deneme sürüşüne çıkarttığınız zaman dikkat edilecek pek çok husus vardır. Arabanın rot ve balans, süspansiyonlarını kontrol etmek için en iyi yollardan biridir. Düz yolda direksiyonu bırakarak aracın rot ayarlarını kontrol ettiğimiz gibi aynı şekilde düz yolda giderken lastiklerimizden fazlaca titretişim geliyorsa arabanın balans ayarlarında sorunlar mevcuttur.

Bu incelemeleri alacağınız araç üzerinde uygulayarak, daha sağlıklı bir 2. el araba sahibi olabilirsiniz. İkinci el araba sahibi olmak istiyorsanız, Otoeksper sizin için en doğru adres olabilir. Otoeksper’in 2. el araçları incelemek için http://www.otoeksper.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER