Saçlarda oluşan kepeği nasıl önlersiniz?

0

Dış görünüşe önem veren her erkek saçlarının güzel görünmesini ister. Ancak en yaygın deri problemlerinden biri olan kepeğe yakalanması kötü görünümlere yol açabilir. Peki saçlarda oluşan kepekle nasıl başa çıkılır?

sac-kepek

Erkeklerin dış görünüşünde önem verdiği unsurlardan biri de saçları. Her erkeğin arzusu bakımlı ve hoş görünümlü saçlara sahip olmaktır. Bunun için saçın modeli kadar temizliği de önemlidir. Saçlarımızı temiz tutmaya özen göstersek de, saç derimizde oluşan sorunlar kepek oluşumuna yol açabilir.

Bazen saç derimiz kendini yenilemekte, sıcak ve soğuğa karşı duyarlı olduğu için tepkime vermektedir. Bunun sonucunda pul pul olarak dökülme şeklinde kepeklenme adı verdiğimiz deri rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Bayanlara göre erkeklerde kepeklenme oranı da oldukça yüksek.

Özellikle koyu renkli kıyafetler giydiğimizde bu saç derisinde oluşan kepekler dökülmekte ve ne kadar temiz giyinmiş olursak olalım çirkin bir görüntü oluşturmaktadır.

Hemen her kişide belirli dönemlerde yaygın olarak görülen kepeklenmeyi fazla dert edilmemesi gereken bir sorun. Aslında bu deri dökülmesi vücudumuzdaki diğer bölgelerde de görülebilir ama saç derisinde ani ve hızlı bir şekilde kepeklenme olmasından dolayı dikkatimizi çeker ve canımızı sıkar.

Öncelikli olarak kepeklenme bir hastalık değildir bu konuda içiniz rahat olsun vücut için doğal bir olaydır.  Birçok yerde satılan kepek şampuanları ile bile kepeklenmeyi engelleyebilirsiniz. Önemli olan kepeğin sıklığı ve kepek ile gelişen herhangi bir deri sorunu olup olmadığıdır. Çünkü kepek ile birlikte seyreden deride kızarıklık, sivilcelenme durumunda bir dermatologdan yardım alınması ve medikal ürünler kullanılması gerekebilir.

Aspirini deneyin

Saçlarda oluşan kepeği önlemek için birkaç öneri verecek olursak, normal içmek için kullandığımız aspirini ezmek suretiyle iki adedini şampuanınızın bir kısmına eklemeniz ve her banyoda bu karışımlı şampuanla bir kere yıkayıp durulamanız daha sonra normal şampuan ile yıkamanız saç kepeklenmesini engelleyebilir.

Aşırı sıcak sudan kaçının

Aşırı sıcak su kullanımından kaçınmanızda fayda var. Özellikle banyo esnasında birçok kişi çok sıcak suda banyo yaptığında kendini daha temiz ve rahatlamış hisseder ancak aşırı sıcak su saç derisini deforme eder ve kepeklenme yapar var olan kepeklerde de artış olmasına neden olabilir. Banyo suyumuzu belirli bir sıcaklıkta tutmamızda fayda var.

Sirkeden faydalanın

Yine birçok sorunda kullanılan ve hemen hemen her evde bulunan ayın etkisi olmayan sirke de kepeklenme sorunun da kullanılabilir. Kepek şampuanı ile saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyunuza, yaklaşık bir litre suya iki fincan yeterli olacaktır, elma sirkesi eklemeniz saçlarınızdaki kepeklenmeyi durduracaktır.

Zeytinyağına başvurun

Saçlarda oluşan kepekler de etkili olan bir başka madde ise zeytinyağıdır. Ancak sadece kepeklenme sorunu olan kişilerin uygulamasında fayda var. Kepek ile beraber seyreden yağlanma ve egzama gibi rahatsızlıklar varsa zeytinyağı bunların artmasını tetikleyebilir. Kuru olan saç derisi kepeklenmeye sürekli devam edecektir saç derinizin yumuşaması ve biraz yumuşaması için zeytinyağını bir pamuk yardımıyla saç diplerine masaj yaparak sürdüğünüzde saç deriniz yatışacaktır.

Karbonat sürün

Karbonatta bildiğiniz gibi ağız yaralarından tutunda gargara yapmakta diş temizliğinde de rahatsızlığında aktif olarak kullanılmaktadır. Saç kepeklenmesi sorununda karbonatı kullanabilirsiniz. Şampuanınızın içine ekleyebileceğiniz gibi karbonatı, sadece bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı karıştırarak hafif masaj yaparak sürmeniz ve saçınızı durulamadan kurumasını beklemeniz halinde de etkisini göreceksiniz.

Bunların yanında ufak ama dikkat etmeniz gereken hususlar sayesinde kepeklenme sorunu sizin için son bulacaktır. Özellikle banyo esnasında şampuanlanan saç hemen durulanmamalı. Saçalar nemli şekilde bırakılmamalı ve saç kurutma makinesi yardımıyla kurutulmalı. Sık sık saçlar taranmalı ki öle deriler dökülsün. Ayrıca ellerinizin temiz olduğunuzdan emin değilseniz saçlarınıza götürmemeniz ve kepekler dökülsün diye sürekli saçınızla oynamamanızda fayda var. Çünkü elinizde bulunan mikroplar hassas olan saç derinizle daha hızlı etkileşime girer ve yeni rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER